Browsing Tag

Sandık Tipi Derin Dondurucu

Derin Dondurucu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Genel,

Derin Dondurucu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Derin dondurucular; mevsiminde stoklanan gıdaları, Kurban Bayramı’nda fazlaca kalan etleri, balıkları, sebze ve bakliyatları, kısaca her şeyi kolayca dondurarak saklayabileceğiniz elektrikli ev aletleridir. Sebze, meyve ve bakliyatları mevsimi dışında tüketme alışkanlığı, yaz-kış taze balık yeme isteği, çalışan kişilerin dondurulmuş gıdaları pratik pişirebilme ihtiyacı gibi çağımızın ihtiyaçları arttıkça, derin donduruculara olan talep de önem de aynı oranda artmıştır. Gelişen teknoloji ve malzeme kalitesi ile birlikte derin dondurucu teknolojisi de gelişmiş, günümüzde neredeyse her evde bir derin dondurucu görmek mümkün hale gelmiştir. Hal böyle olunca, derin dondurucu satın almak da kendi başına önem verilmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Bu yazıda sizlere hayatınızı kolaylaştıran ve hesaplı tazelik sunan derin dondurucu modelleri, arasından hangisinin size daha uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olacak ipuçlarını sunacağız.

Derin Dondurucu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Derin dondurucular hem pratiklik hem de ekonomiklik sunan ev ürünleridir. Derin dondurucular sayesinde mevsiminde alınan ya da toplanan sebze meyveler ve Kurban Bayramı’nda elde edilen etler her mevsim tüketilebilecek durumda tutulabilir. Hal böyle olunca, derin dondurucu satın alırken dikkat edilmesi gereken ve çoğu zaman gerçekten çok işe yarayan birkaç püf noktası bulunur. Bu noktalar; pratikliğin yanında ekonomik ve gerçekten evinizde işinize yarayacak, tam anlamıyla ihtiyacınız olan derin dondurucu modelini satın almanızı sağlayacaktır.

Derin Dondurucuya İhtiyacınız Olup Olmadığını Net Şekilde Belirleyin

Genellikle çok fazla stok yapmıyorsanız; et, meyve, sebze gibi ürünleri yetiştiği mevsimde tüketiyor veya stoklamıyorsanız derin dondurucu satın almanıza gerek olmayabilir. Eğer çok fazla gıda stoklamıyorsanız, eti kasaptan, dondurulmuş gıdaları da marketten alıyorsanız bir derin dondurucu almadan önce bu alışkanlıklarınızı kontrol etmelisiniz. Derin dondurucu satın alırken mutlaka ihtiyacınız olup olmadığına ve kullanım amacınıza karar vermelisiniz. İhtiyacınızı belirlemenizin ardından, size en uygun derin dondurucu modelleri arasından seçim yapmanız daha doğru olacaktır.

Derin Dondurucu Tipleri Arasından Hangisini Seçeceğinizi Belirleyin

Derin dondurucular, iki tip olarak üretilir. Bunlardan ilki dikey derin dondurucu, diğeri ise yatay derin dondurucu modelleridir. Yatay derin dondurucular halk arasında sandık tipi derin dondurucu olarak da bilinir ve kapasiteleri, çekmeceli dikey derin donduruculara göre daha yüksektir. Bazı dik derin dondurucu modelleri, sandık tipi derin donduruculara oranla daha az yer kaplar. Çok fazla et stoğu yapmayan, gıda stoğu düşük olan kişiler tarafından fazlaca tercih edilen küçük derin dondurucu modelleri; düşük kapasiteli dik derin dondurucu modelleri arasında yer alır. Derin dondurucu satın alırken, bu iki model arasından evinize ve kullanım kapasitenize göre seçim yapmalısınız. Sandık tipi derin dondurucularda gıdaları üst üste koyarak stoklayabilir, dikey derin dondurucu modellerinde ise klasik buzdolabı rafları gibi bir istifleme modelini kullanarak stok yapabilirsiniz.

Derin Dondurucunuzun Enerji Tasarruflu Olmasına Özen Gösterin

Derin dondurucu sahip olmanın temelinde tasarruf etmek yatar. Bu tasarruf; mevsiminde stoklanan gıdaların istenen zaman çıkarılıp tüketilmesi ve mevsimi olmadığı için oluşan fiyat farkını ödememektir. Derin dondurucular ile tasarruf ederken, beklemediğiniz elektrik faturaları ile de karşılaşmak istemezsiniz. Bu nedenle derin dondurucu satın alırken enerji sınıfını göz önünde bulundurmanız oldukça büyük önem taşır. Gün boyu elektriğe takılı olarak çalışacak bu tür elektrikli ürünleri satın alırken hem doğayı hem de bütçenizi korumak için; A+ ve A++ gibi enerji sınıfı yüksek derin dondurucu satın almanız oldukça önemlidir.

Derin Dondurucunuzu Hangi Amaçla Kullanacağınıza Karar Verin

Derin dondurucular, endüstriyel amaçlarla kullanılabildiği gibi, evlerde gıdaları tasarruflu saklama amacıyla da kullanılır. İşiniz gereği bir derin dondurucu alacaksanız ve tek amacınız dondurulmuş gıdaları müşterilerinize daha iyi sergilemek ise; endüstriyel derin dondurucu modellerini tercih etmelisiniz. Eğer evinizde meyve, sebze ve et stoklamak istiyorsanız da ev tipi derin dondurucu modelleri arasından size en uygun olanı tercih etmelisiniz. Böylelikle hem amacınıza uygun bir derin dondurucu sahibi olursunuz, hem de derin dondurucuyu koyacağınız yeri önceden belirleyebilirsiniz.

Derin Dondurucunuzun Elektrik Kesintisinde Ne Kadar Dayanıklı Olduğunu Öğrenin

Derin dondurucular elektrik ile çalıştığı için elektrik kesintilerinin derin donduruculara etkisi oldukça fazla olabilir. Bu gibi durumlarda derin dondurucunuzun içerisindeki gıdaları ne kadar süreyle muhafaza edebileceği en önemli özelliklerden bir tanesidir. Derin dondurucu satın almadan önce, elektrik kesintisi anında ne kadar süreyle gıdaları donmuş halde tutacağını öğrenmelisiniz. Böylelikle istenmeyen bir durumda gıdalarınızın bozulmasının önüne geçebilir, elektrik kesintilerinde daha uzun süre içindekileri koruyabilecek bir derin dondurucu modeli seçebilirsiniz.

Derin Dondurucunuzun Garanti Süresi ve Teknik Servis İmkanlarına Dikkat Edin

Derin dondurucu modelleri arasından size en uygun olanı seçerken; teknik servis ve garanti sürelerini göz önünde bulundurmalısınız. Herhangi bir arıza durumunda teknik servis ağı yaygın bir derin dondurucu markası tercih ettiğinizde ortaya çıkabilecek sorunlara hızlı bir şekilde özüm bulabilirsiniz. Teknik servis ağı dar, garanti süreleri kısa markalar arasından tercih yaptığınızda ise arıza halinde hem bütçeniz hem de zamanınız oldukça zorlanabilir. Bu yüzden derin dondurucu alırken markanın güvenilirliğine ve garanti şartlarına ayrı özen göstermeniz gerekir.

Derin Dondurucunuzu Evde Nereye Koyacağınızı Belirlemelisiniz

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, derin dondurucular iki tip olarak üretilir. Bunlardan bir tanesi sandık tipi derin donduruculardır. Sandık tipi derin dondurucular derin ve geniş olmalarıyla bilinir. Sandık tipi derin dondurucu alıyorsanız, evinizde derin dondurucunuzun sığabileceği kadar genişlikte ve derinlikte boşluk olmasına dikkat etmelisiniz. Dik derin dondurucu için de evinizdeki tavan yüksekliği önemlidir. Çoğu derin dondurucu, buzdolabı uzunluğunda olacağı için tavan boyu çok önemli olmasa da derin dondurucunuzu konumlandıracağınız yerde en az bir buzdolabı sığacak kadar yer olmasına dikkat etmelisiniz. Derin dondurucuları konumlandıracağınız yer ile alakalı bir diğer önemli konu da direkt olarak güneş ışığı almamasını ve ısı kaynaklarına yakın olmamasını sağlamaktır. Direkt olarak güneş ışığı gören, çevre koşullarına maruz kalan veya soba ve radyatöre yakın konumlandırılan derin dondurucular, çalışma prensiplerinin dışına çıkarak daha yüksek enerji harcayabilir. Bu yüzden derin dondurucunuzu evin içinde konumlandırmanız, her türlü sıcaktan uzak tutmanız, rutubetli ortamlardan uzaklaştırmanız oldukça hayati önem taşır.

Derin Dondurucunuzun Kapasitesini Belirleyin

Derin dondurucunuza ne kadar ürün koyacağınızı, derin dondurucu satın almadan önce belirlemelisiniz. Geniş bir aileniz varsa, tüm mevsim için gıda stoklamak istiyorsanız yüksek kapasiteli derin dondurucu modelleri arasından seçim yapmalı, daha az stok yapıyorsanız küçük iç hacimli derin dondurucular arasından seçim yapmalısınız. Böylelikle ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayan bir derin dondurucu sahibi olabilirsiniz.

Sizin için hesaplı tazelik olarak; derin dondurucu gibi evlerde ve iş yerlerinde önemli, çok faydalı ve uzun ömürlü bir ev aletini satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, bu kriterlerin önemlerini anlatmaya çalıştık. Derin dondurucu alırken bu maddeleri göz önünde bulundurmanız; servis ağı, garanti süresi, hizmet kalitesi, ürün malzeme dayanıklılığı gibi konularda bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir.

senocak-derin-dondurucu-ailesi
Derin Dondurucu Rehberi,

Derin Dondurucu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mevsim farketmeksizin her çeşit sebze ve meyveyi depolamak, et, balık ve tavuk ürünlerini sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek ya da gıdalarını toplu halde önceden hazırlayıp depolamak isteyen tüketiciler için derin dondurucular vazgeçilmezler arasında yer alır. İdeal derin dondurucu modelini seçmek için ürün tipinden enerji sarfiyatına kadar pek çok konuda kıyaslama yapmak gerekebilir.

Derin Dondurucu Seçimi Esnasında Bakılması Gerekenler Nelerdir?

Derin dondurucu seçimi yaparken dikkat edeceğiniz hususlar arasında yer alan ailedeki kişi sayısı ve mutfak büyüklüğü gibi kriterler en ideal modeli seçmenizi sağlar. Mutfağın büyüklüğü, ailede kaç ferdin yaşadığı ve ailenin tüketim alışkanlıkları seçeceğiniz derin dondurucu modelinin boyutunu direkt olarak etkiler. Dondurucunun boyutunu belirlemeden evvel mutfakta konumlandıracağınız yeri dikkate almanız doğru seçimi yapmanızda son derece önemli bir rol oynar. Seçtiğiniz derin dondurucuyu çok daha uzun süre kullanmak ve gereksiz enerji tüketiminden kaçınmak için dondurucuyu direkt olarak güneş ışığı almayan bir yere konumlandırmak gerekir. Alan belirlendikten sonra diğer hususları göz önünde bulundurarak boyut seçimi yapılması izlenebilecek en doğru yollardan biridir.

Şenocak Derin Dondurucu

Beyaz eşyaların tüketmiş olduğu elektrik, elektrik faturasındaki en büyük kalemler arasında yer alır. 24 saat çalışan derin dondurucu modelleri, en fazla elektrik harcayan beyaz eşyalar arasında bulunur. Hal böyle olunca hem elektrik faturasındaki yükü azaltmak hem de doğanın korunmasına katkıda bulunmak açısından derin dondurucu seçimini yaparken A sınıfı modellere göz atmak en akıllı iştir. Bütçeniz dahilinde A+ ya da A++ bir model tercih etmeniz yıl boyunca çok daha düşük elektrik tüketmenizi sağlar. Dondurma ya da soğutma işlemi yapabilen iki fonksiyonlu derin dondurucular, soğutma ihtiyaçlarında çok daha düşük enerji tüketimi yapmanıza olanak tanır. Üstelik fonksiyonel derin dondurucu modelleri; tek düğme ile şoklama, yiyecek özelliklerini göz önünde bulunduran özel çekmece ve pek çok fonksiyonel özellikten de faydalanabilmenizi sağlar.

Sandık Tipi mi Dolap Tipi mi?

Farklı ihtiyaçlar için üretilen iki çeşit derin dondurucu tipi bulunur. Üst kısımlarında yer alan kapakları yardımıyla dondurma işlemi yapılabilen sandık tipi derin dondurucu modelleri, genel olarak tek parça kazandan oluşan iç yapıları sebebiyle hacimce büyük yiyecekleri saklama konusunda yüksek verimlilik sunar. Sadece üst tarafta yer alan kapak yardımı ile açılmaları, soğuk havayı çok daha iyi muhafaza etmelerine yardımcı olur. Yalıtım sistemleri oldukça iyi olan sandık tipi modeller, enerji kullanımında da yüksek verimlilik sunar. Ağır kapak yapıları, kapağın açık olması nedeniyle oluşabilecek hava sızıntılarını en aza indirir. Bu durum elektrik kesintisi ve arızalanma durumlarında gıdaların çok daha uzun süre çözünmeden kalmalarına yardımcı olur. Sandık tipi modelleri yapısı itibariyle dondurucu iç tasarımının fazlasıyla bölmelendirilmemesi sonucu dondurmak istenilen ürünlerin yığılarak depolanmasına neden olur. Bu durum alt tarafta kalan gıdalara ulaşımı zorlaştırabilir. Yiyecek arama esnasında fazla zaman kaybetmek dondurucunun içinin ısınmasına neden olabilir. Bu durum da elektrik tüketimini arttırabilir.

Çekmeceli Dikey Derin Dondurucu

Bir diğer derin dondurucu tipi ise, dikey olarak konumlandırılmış dolap tipi derin dondurucu modelleridir. İçerisi çekmecelerle ayrılabilen dolap tipi modeller, rafları farklı derecelerle soğutabilmeye olanak tanır. Bu modeller görünüşleri ve iç dizaynları buzdolaplarını andırdığı için gıdalar kolaylıkla dondurucuda organize edilebilir. Küçük hacimli yiyecek maddelerini depolamak için ideal olan bu modeller, enerji verimliliği konusunda her ne kadar verimsiz gibi görünseler de, yiyecekleri arama sırasında harcanan zamanı azalttığı için ani ısınma sebebiyle oluşan enerji kayıplarını en aza indirir. Dolayısıyla daha büyük hacimli yiyecekleri depolamak için sandık tipi modelleri, küçük hacimli yiyecekler içinse dolap tipi modelleri tercih etmek ihtiyaçlarınız doğrultusunda en doğru seçimi yapmanızı sağlar.