Browsing Tag

Poğaça

pogaca-borek-derin-dondurucu
Derin Dondurucu Rehberi,

Derin Dondurucuda Hamur İşleri (Börek ve Poğaça) Nasıl Saklanır?

Hamur işleri yediden yetmişe herkesin en sevdiği lezzetlerin başında geliyor. Özellikle Türk mutfağının ve Türk damak tadının vazgeçilmezi olan hamur işlerini her an taze tüketebilmenin yoluysa tabi ki bu muhteşem lezzetleri derin dondurucuda saklamaktan geçiyor.

Peki, hamur işleri derin dondurucuda nasıl saklanır? Bu sorunun yanıtı yazımızda sizi bekliyor.

Derin Dondurucuda Hamur İşleri Hep Taptaze

Derin dondurucu sayesinde canınız kek, börek yemek istediğinde taze hamur işi yemenin tadını çıkartabilirsiniz. Derin dondurucuda saklanan tüm hamur işleri yeni pişmiş gibi taptaze kaldığından günün her saatinde hamur işi yiyebilirsiniz. Örneğin sabahları erken saatte börek ya da poğaça yapmak zordur bu nedenle çoğumuz kahvaltıda bu lezzetli hamur işlerini yeme keyfinden mahrum kalırız. Oysaki önceden hazırlayıp derin dondurucuda saklayacağınız börek ve poğaçaları kahvaltıdan kısa süre önce dondurucudan çıkartarak günün bu en önemli öğününü harika, taze hamur işleri ile şölene dönüştürebilirsiniz.

Derin Dondurucuda Poğaça Nasıl Saklanır?

Derin dondurucuda hem mayalı hem de mayasız hamurdan yapılmış poğaçalar saklanabiliyor, ancak mayasız hamurdan yapılanlarda daha iyi sonuç alınıyor. Poğaçaları derin dondurucuya koymak için pişirdikten sonra soğumasını beklemek gerekiyor. Soğuyan poğaçaları paketleyip derin dondurucuya yerleştirmeniz taze şekilde saklamak için yeterli oluyor. Yenileceği zaman derin dondurucudan çıkarttığınız poğaçaları çözülmesini bekleyip, fırına koyup 150-160 derecede 10 dakika kadar ısıtmanız poğaçaların yeni yapılmış gibi taptaze hale gelmelerini sağlıyor. Bir ipucu daha verelim; eğer yüksek sayıda poğaça yapıp derin dondurucuya kaldıracaksanız hepsini tek bir poşete koymak yerine beşli ya da onlu poşetler halinde kaldırmanız çok daha iyi oluyor.

Derin Dondurucuda Börek Nasıl Saklanır?

Hamur işi denilince akla ilk gelen lezzetlerden biri de börek. Türk mutfağının gözbebeği börekleri her daim taptaze tüketebilmek için ihtiyacınız olan tek şey bir derin dondurucu. Farklı malzemeler kullanarak yapacağınız börekleri pişirdikten sonra soğumasını bekleyip kesebilir, daha sonra ise buzdolabı poşeti ile paketleyerek derin dondurucuya kaldırabilirsiniz. Börekleri bütün olarak koymaktansa keserek koymanız hem yer tasarrufu açısından hem de canınız börek çektiğinde dilediğiniz miktarda böreği çıkartabilmeniz açısından daha makul bir yöntem.  Börek çeşitlerini derin dondurucudan çıkarttıktan sonra ısıtarak tükettiğinizde yeni pişmiş börekten hiçbir farkı olmadığını göreceksiniz.

Derin Dondurucuda Sigara Böreği Nasıl Saklanır?

Pratik ve lezzetli bir ara sıcak olan sigara böreğini diğer böreklerden farklı olarak pişirmeden derin dondurucuya koymak gerekiyor. Sigara böreklerini sardıktan sonra yine buzdolabı poşetine ya da uygun bir saklama kabına yerleştirip derin dondurucuya koyabilir ve pişireceğiniz zaman çözülmesini beklemeden kızgın yağda kızartarak servis edebilirsiniz.

Yufkaları da Derin Dondurucuda Saklayabilmek Mümkün

Börek yapımında en çok kullanılan malzeme olan yufkaları da derin dondurucuda taze şekilde saklayabilir ve börek yapacağınız zaman çıkartıp çözülmesini bekledikten sonra kullanabilirsiniz. Yufkaları derin dondurucu ile muhafaza etmek için kendi poşetlerinden çıkartmamak en doğrusu. Bazı yufkalarda ufak yırtılmalarla karşılaşılabilse de kaliteli yufkalarda çözüldükten sonra kullanırken herhangi bir yırtılma meydana gelme olasılığı bulunmuyor. Ayrıca yufka kullanarak yapacağınız gül böreği gibi çeşitli börekleri de pişmiş ya da çiğ olarak derin dondurucuya kaldırıp pişmişse ısıtıp, çiğse pişirip taze şekilde servis edebileceğinizi de unutmayın.

Bunların yanı sıra aklınıza gelebilecek pizza, ekmek, kek gibi tüm hamur işleri de derin dondurucu sayesinde uzun süre ilk anki tazeliklerini koruyacak şekilde saklanabiliyor. Kısacası eğer siz de böbrek, poğaça, hamur işi sevenlerdenseniz ve her an taze hamur işleri tüketmenin keyfini yaşamak, sevdiklerinize de bu keyfi yaşatmak istiyorsanız ihtiyacınız olan tek şey bir derin dondurucu.