Browsing Tag

Menemenlik Sos

Menemenlik Sos
Derin Dondurucu Rehberi,

Derin dondurucuda menemenlik domates sosu nasıl saklanır?

Derin dondurucuda saklamak istediğiniz her çeşit sebzenin mevsiminde ve taze olması çok önemli. Bu sebeple menemenlik domates sos için kullanacağınız domatesi ve biberi Haziran-Ağustos ayları arasında seçmeye özen göstermelisiniz. Bu aylarda yetiştirilmiş domates ve biberle hazırlanan sos sağlıklı olur ve son tüketim tarihine kadar taze kalır. Domatesin cinsi de en az tazeliği kadar dikkat edilmesi gereken diğer bir konu. Hafif oval şekilli olan domatesler çok daha dayanıklı, az sulu ve kokulu olduğundan menemenlik sos yapmak için sıklıkla tercih edilir.

Derin dondurucuda saklanan gıdalar tazeliğini uzun süre korur ve bu gıdaların kullanılması oldukça pratiktir. Günümüz dünyasında zaman o kadar değerli ki her şeye ve her yere yetişmeye çalışırken kimi zaman sağlıklı beslenmeye gerekli önemi veremiyoruz ve hangi koşullarda hazırlandığını bilmediğiniz hazır yiyeceklerle öğünlerimizi geçiştiriyoruz. Evde yiyecek hazırlamanın bile zaman kaybı olduğu durumlarda derin dondurucu bir hayat kurtarıcı. Hele ki elinizin altında mevsiminde hazırlanmış bir menemenlik domates sosu varsa birkaç küçük dokunuşla mis kokulu besleyici bir lezzet hazırlamak hiç de zor değil.

Kolay Menemen Yapmak İçin Menemenlik Sos Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler

  • 1,5 kg domates
  • 100 gr çarliston biber veya köy biberi
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı esmer şeker
  • Tuz, karabiber

Hazırlanışı

Öncelikle domates ve biberleri iyice yıkayın.Biberlerin saplarını kesip boylamasına ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkartın. Daha sonra küp küp kesin ve kenara ayırın. Domateslerin saplarını kesin. Kabuklarını kolay soyabilmek için bir kapta su kaynatın ve ayrı bir kapta da buzlu su hazırlayın. Tüm domateslerin alt kısımlarına bıçakla artı şeklinde küçük çizikler atın. Domatesleri 10 saniye kadar kısa bir süre kaynayan suya dikkatlice bırakın ve bir kepçe yardımıyla alıp buzlu su dolu kabın içine koyun. Bu şekilde hazırladığınız domateslerin kabuklarını soyun ve onları da küp küp doğrayıp kenara ayırın.

Büyük bir tavayı zeytinyağı ile birlikte ocağa koyun ve yağı hafifçe ısıttıktan sonra biberleri ekleyip 4-5 dakika soteleyin. Üstüne esmer şekeri ilave edin. En son domatesleri ekleyin. Damak zevkinize göre tuz ve karabiberi de atıp 5-6 dakika kısık ateşte domatesler yumuşayana kadar arada karıştırarak pişirin. Daha sonra ocaktan alıp biraz soğumasını bekleyin.

Sosu hazırlarken alternatif bir lezzet için esmer şeker yerine 100 ml demir hindi şerbeti de kullanabilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan sos içerdiği çeşitli baharatlar sayesinde vücudu rahatlatır. Başka bir öneri de acı sivri biber kullanarak onun metabolizma hızlandırıcı etkisinden yararlanmak olabilir.

Saklama Koşulları ve Kullanım

Hazırladığınız sosu derin dondurucuda saklamak için buzdolabı poşetleri veya kanserojen madde içermeyen plastik saklama kaplarını kullanabilirsiniz. Cam kavanoz tercih etmeyin çünkü genleşme sebebiyle cam çatlayabilir; hem cam parçaları tehlikeli olabilir hem de emeğiniz boşa gidebilir. Sosunuzu tek kullanımlık olarak saklama kaplarına paylaştırın. Bu malzemelerle yaklaşık 6-8 kullanımlık menemenlik domates sosu elde edebilirsiniz. Buzdolabı poşeti kullanıyorsanız bir pipet yardımıyla içindeki fazla havayı çekip boşaltın ve ağzını sıkıca bağlayın. Saklama kabı kullanıyorsanız da içinde mümkün olduğunca hava kalmamasına dikkat ederek ağzını sıkıca kapatın. Bu şekilde dondurucunuza yerleştirin. Derin dondurucudan çıkardıktan sonra çözdürerek veya donmuş haliyle kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız menemenlik domates sosunu 6 ay süreyle derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Buzdolabı poşetlerinin veya saklama kaplarının üzerine mutlaka tarihi not edin. Sosunuzu çözdürdükten sonra tekrar dondurucuya koymayın ve sosu tek seferde tüketmeye özen gösterin.