Browsing Tag

Köz Biber

Közlenmiş biber derin dondurucuda nasıl saklanır?
Derin Dondurucu Rehberi,

Közlenmiş kırmızı biber dondurucuda nasıl saklanır?

Yeşil biberle kıyaslandığı zaman daha tatlı bir tadı olan kırmızı biber, uzmanlar tarafından bir ecza deposu olarak görülmektedir. Kırmızı biber içinde çok sayıda vitamin ve element barındırması sebebiyle insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Kırmızı biberin doğal olarak yetiştiği aylar Ağustos – Eylül – Ekim aylarıdır.

Kırmızı Biber Nasıl Tüketilir?

Ülkemizde kırmızı biber, taze olarak tüketilmesinin yanı sıra kurutularak, toz haline getirilerek, közlendikten sonra konserve yapılarak ya da salçaya işlenerek tüketilir. Kırmızı biber kahvaltılık sos üretimi için de kullanılır. Bunun dışında kırmızı biberden ayıklama ve yıkama işlemlerinden sonra turşular için tat ve renk verici olarak da yararlanılır. Ama kırmızı biberi taze veya közlenmiş olarak tüketmek daha sağlıklıdır.

Kırmızı Biber Hangi Mevsimde Tüketilmelidir?

Geçmişte meyve ve sebzeler ancak mevsiminde bulunabiliyordu. Günümüzde ise artık hemen hemen her meyve ve sebze, her mevsim ulaşılabilir hale geldi. Fakat mevsiminde yetişen sebze ve meyveler doğal yollar ile yetiştirildikleri için vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Bu sebeple mevsiminde yetişen sebze ve meyveler daha sağlıklı ve daha lezzetlidir.

Sebze ve meyveleri doğal yetişme mevsimi dışında da tüketmek isteyenler için de bir çözüm bulunuyor: Derin dondurucuda saklama yöntemi! Kırmızı biberi de derin dondurucuda saklayarak istediğiniz her mevsim gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Kırmızı biberi derin dondurucuda saklamak hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan büyük fayda sağlar. Çünkü mevsiminde yetişen taze sebze ve meyveler besin değerleri bozulmadan derin dondurucuda uzun bir süre saklanabilir. Aynı zamanda kırmızı biber, yetişme mevsiminde uygun fiyatlara satılmasına rağmen kış aylarında tezgahlarda oldukça yüksek fiyatlarla yer alır. Dolayısıyla kırmızı biberi mevsiminde satın alarak derin dondurucuda saklamak hem ekonomik hem de organik bir yöntemdir.

Kırmızı Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kırmızı biberin derin dondurucuda saklanması için ihtiyacınız olan malzemeler yalnızca kırmızı biber ve buzdolabı poşetidir! Yapılacak işlemler adım adım şu şekildedir:

  • Bu uygulama için öncelikle kırmızı biberi satın alırken, kırmızı biberin etli ve koyu kırmızı olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Kırmızı biberleri, bol suyla iyice yıkayarak kurulayın.
  • Kırmızı biberleri ister ocakta ister fırında veya mangalda közleyebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa kırmızı biberleri odun ateşinde közlemek biberlerin lezzetine lezzet katacaktır. Fırında közlemek için kırmızı biberleri yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizdikten sonra 200 derecede yarım saat kadar pişirin. Üzerindeki siyah kabuklardan biberlerin közlendiğini anlayabilirsiniz.
  • Közlenen kırmızı biberleri soğumaya bırakın. Bu aşamada kırmızı biberleri poşet ya da kapalı bir kap içerisinde bir süre bekletmek kabuklarının soyulması açısından kolaylık sağlayacaktır.
  • Soğuyan kırmızı biberlerin kabuklarını soyun. Kabuklarını soyma aşamasında kırmızı biberleri parçalamamaya özen göstermelisiniz.
  • Kırmızı biberlerin sapları çıkartın. Saplarını çıkarttığınız kırmızı biberleri boylamasına keserek çekirdeklerini temizleyin. Kırmızı biberlerin çekirdekleri ve saplarını çıkartma işlemini, kırmızı biberleri közlemeden önce yapmak size kolaylık sağlayabilir.
  • Temizlenen kırmızı biberlerin suyunun süzülmesine özen gösterin. Daha sonra kırmızı biberleri arzu ettiğiniz miktarlarda bölerek buzdolabı poşetlerine yerleştirin. Bu aşamada isterseniz kırmızı biberleri yemeklik şeklinde doğrayabilir isterseniz de bütün olarak kullanabilirsiniz. Kırmızı biberleri buzdolabı poşetine yerleştirdiğinizde, poşet içerisinde hava kalmamış olmasına dikkat etmelisiniz. İçine kırmızı biberleri yerleştirildiğiniz poşetleri hava almayacak biçimde sıkıca kapatın ve derin dondurucuya yerleştirin. Bu şekilde hazırladığınız kırmızı biberler derin dondurucuda besin değeri bozulmadan bir yıl boyunca saklanabilir.

Kırmızı biberleri donmuş halde ya da çözülmesini bekledikten sonra da kullanabilirsiniz. Bu aşamada ayrıca çözülmüş kırmızı biberleri tekrar dondurmamanızı ve çözüldükten sonra kısa süre içerisinde tüketmenizi tavsiye ederiz.