Browsing Tag

Kış

Ispanak Derin dondurucuda nasıl saklanır?
Derin Dondurucu Rehberi,

Derin Dondurucuda Ispanak Nasıl Saklanmalıdır?

Bahar ve kış aylarının en çok tüketilen sebzelerinden biri olan ıspanak ister çiğ ister pişmiş olarak tüketilebilir. Yapısında bulunan vitamin, mineral ve az miktardaki proteinden dolayı oldukça besleyici özelliğe sahip olan ıspanak, sebze lifli yapısından dolayı özellikle bağırsak problemi çekenlerin sofralarında sıklıkla yer alır.

Ispanak Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Kalsiyum, demir ve potasyum açısından zengin mineraller içeren ıspanak ayrıca yüksek oranda C vitamini ve A vitamini deposudur. Düşük kalorili bir besin olan sebze zayıflama diyetlerinde de önemli bir lif kaynağı olarak yerini alır. Genel olarak marketlerin sebze reyonlarında ya da manav ve pazarlarda satılan ıspanak koyu yeşil yaprakları ile hem hazmı kolaylaştırır hem de kan dolaşımını hızlandırarak lenfleri uyarır.

Çok çabuk bozulabilen yapıya sahip olan ıspanağı satın almak özel dikkat gerektirir. Tazeliği büyük önem taşıyan ıspanağı satın alırken yapraklarının kuru olması ve içinde yüksek oranda kum içermemesi önem taşır. Yaprakların hasar görmemesi, köklerinin sarılaşmaması ve yaprak içlerinde böcek, sinek gibi haşerelerin bulunmaması gerekir. Yapraklarında sararma, bozulma ve çürüme gibi hasarlar taşımayan canlı yeşil renkli yapraklara sahip ıspanağın satın alındıktan sonra en kısa süre içinde tüketilmesi önerilir.

Ispanak Ne Zaman Alınmalıdır?

Kış ve bahar aylarında tüketici ile buluşan ıspanak, doğal ve organik olarak Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında tüketilir. Kış sebzesi olan ıspanak yıllık bir bitki olarak yetiştirilir. Kazık köklü bir bitki olan ıspanak sahip olduğu enli yaprakları ile böreklere, salatalara, çorbalara koyulabilir. Aynı zamanda yumurtalı, etli, pirinçli ve bulgurlu yemekleri yapılabilir. Türk mutfağının vazgeçilmez sebzelerinden biri olan ıspanak, ülkemizde sonbahar aylarında serpme usulü ile ekilir.

Vaktinde toplanmadığında tohuma kaçan ıspanak ekildikten sonra iki ay içerisinde olgunlaşır ve yenilebilir hale gelir.  Pişirildiğinde suda eriyen vitaminleri nedeniyle vitamin kaybeden ıspanak çiğ olarak da tüketilebilir ve lezzetinden bir şey kaybetmeyen ıspanak yaprakları hazmının kolaylığı ile dikkat çeker. Yapraklarının rengi, biçimi ve etliliği ayrıca yaprak ayasının kıvırcık ya da düz olmasına göre sınıflara ayrılan ıspanak, yüksek su içeriğinden dolayı çok çabuk pişer.

Ispanak Nasıl Saklanmalıdır?

Çabuk bozulan bir sebze olduğundan dolayı satın alındıktan sonra hemen tüketilmesi önerilen ıspanak bol su ile birkaç kez yıkanarak temizlendikten sonra tüketime hazır hale gelir. Vitamin ve mineral kaybının önlenmesi için doğranıp yıkanması gereken ıspanak hemen tüketilmeyecekse, yıkamadan bir saklama poşeti içinde buzdolabında ancak 1-2 gün muhafaza edilebilir. Çok daha uzun süre saklamak istiyorsanız mutlaka derin dondurucu kullanmalısınız.

Ispanakları Derin Dondurucuda Saklama Yöntemleri

Ispanak derin dondurucuda birkaç farklı yöntemle hazırlanarak saklanabilir. Ispanaklar derin dondurucuya atılmadan önce bol su ile iyice yıkanır ve sonra yapraklarına ayrılarak buzlu soğuk su içerisinde bekletilir. Büyük bir kevgire alınarak fazla suyundan arındırılır. Daha sonra ıspanak yaprakları salata kurutucu varsa onun içerisinde, yoksa temiz havlulara sarılarak kurutulur.

1.Yöntem:

Kurutulan ıspanaklar buzdolabı poşetlerine koyulur ve poşetler sıkılarak içindeki havanın dışarı atması sağlanır. Poşetlerin ağzı kapatılarak derin dondurucuya yerleştirilir. Yaklaşık olarak 6 ay tazeliğini koruyan ıspanaklar, gerekli olduğunda derin dondurucudan buzdolabına aktarılarak çözdürülür.

2.Yöntem:

Büyük bir tencerenin içerisine su koyularak kaynatılır ve ocağın altı kısılır. Başka bir tencereye buzlu su hazırlanır. Yıkanan ıspanaklar önce sıcak suya atılarak 2 dakika haşlanır ve daha sonra soğuk suya atılarak 2 dakika bekletilir. Şoklama olarak adlandırılan bu işlemden sonra ıspanaklar kurutularak buzdolabı poşetlerine yerleştirilir. Poşet içindeki havanın olabildiğince poşetten uzaklaştırılması ve ıspanakların bu şekilde derin dondurucuya yerleştirilmesi bu yöntem için önemlidir. Yaklaşık olarak 9 ay ile 14 ay arasında saklanabilen ıspanaklar, gerekli olduğunda derin dondurucudan buzdolabına aktarılarak çözdürülür.

Herhangi bir elektrik kesintisi durumunda derin dondurucuya konulan ıspanağın bozulmasını önlemek için dolap kapağının açılmaması gereklidir. Derin dondurucular tamamen dolu ise 48 saat boyunca, yarı dolu ise 24 saat boyunca yiyecekleri muhafaza edebilir. Bu süreyi geçen elektrik kesintilerinde derin dondurucu içerisinde yer alan yiyeceklerin en kısa zamanda tüketilmesi önerilmektedir.