Browsing Tag

Kırmızı Biber

Şeftali Derin Dondurucu
Derin Dondurucu Rehberi,

Yaz Sebzeleri ve Meyveleriyle Kışa Hazırlık

Sebze ve meyve çeşitlerinin en zengin olduğu dönem yaz aylarıdır. Domates, biber, fasulye, çilek, şeftali gibi tatlar bu aylarda lezzetleriyle sofralarımızı süsler. Kışa hazırlık yaparken gıdaların aromalarını korumanın en iyi yolu onları derin dondurucu kullanarak saklamaktır. Konservelemeden çok daha kolay olan bu yöntem, aynı zamanda sebze ve meyvelerin besin değerlerini de en iyi şekilde muhafaza etmelerini sağlar.

Yazın vazgeçilmezi taze fasulye nasıl saklanmalı?

Taze fasulyeleri dondurmak oldukça kolay bir işlemdir. Saklanmaya uygun fasulyeler derin dondurucuda 8 aya kadar tazeliğini koruyabilir. Dondurma hazırlıklarının ilk aşaması doğru sebze seçimidir. Dondurulmak için seçilecek fasulye için en iyi zaman Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Fasulyenizi seçerken lekesiz, canlı, parlak olmasına özen gösterin. Sert ve uçları soyulmuş olan fasulyeleri kullanmaktan kaçının.

Fasulyelerin her iki ucunu bıçakla aldıktan sonra kılçıkları varsa başlarıyla birlikte ayıklayarak çıkarın. Uçları ve kılçıkları alınan fasulyeleri tercihinize göre orta büyüklükteki eşit parçalara bölün. Derin bir kapta her 1 kilo fasulye için 5 litre olacak şekilde su ekleyin ve kaynatın. Bu sırada bir başka derin kabın içerisini buzlu suyla doldurun. Kaynayan suya fasulyelerinizi atarak sertliğine göre 2 – 4 dakika arası bekletin. Kaynayan suyun içerisinden süzerek aldığınız taze fasulyeleri buzlu suya daldırın ve soğumaları için birkaç dakika burada tutun. Fasulyeler soğuduktan sonra buzlu sudan çıkarın ve kurumaya bırakın.
Üzerlerindeki fazla su kuruduktan sonra fasulyelerinizi üst kısımlarında birkaç santim boşluk kalacak şekilde dondurucu torbalarına yerleştirin. Ağızlarının sıkıca kapalı olduğundan emin olduğunuz torbaları, üzerlerine dolum tarihlerini ekleyerek etiketleyin ve düz bir şekilde derin dondurucu içerisine yerleştirin.

Güneşli günlerin lezzetini taşıyan yaz domatesleri nasıl saklanmalı?

Saklama işlemi için çok yumuşak olmayan ama olgun ve kırmızı domatesler seçin. Kışa hazırlık için dondurmak istediğiniz domatesleri öncelikle kısa bir haşlama işleminden geçirmelisiniz. Derin bir tencerede su kaynatın ve domatesleri kaynayan suda 60 – 90 saniye arası tutun. Bir kevgir ya da süzgeç yardımıyla haşlanan domatesleri alın ve hemen buzlu suya aktarın. Bu işlem sonrası kabukları kolayca soyulacaktır.

Kabuklarından arındırdığınız domatesleri dilerseniz bütün halleriyle koruyabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise sap kısımları ve çekirdeklerinden ayırıp küp şeklinde doğrayarak saklamaktır. Bu işlemden sonra domateslerinizi kilitli dondurucu poşetlerine aktarabilirsiniz. Paketinizi kapatırken fazla havanın mümkün olduğunca dışarı atıldığından emin olun. Tüm havayı almak için kapatmadan önce bir pipet kullanarak havayı çekebilirsiniz. Dondurulmuş domatesler doğru saklama koşullarında 12 – 16 ay arası tazeliklerini koruyabilirler.

Şeftali aromatik kokusunu kaybetmeden nasıl saklanmalı?

Derin dondurucuda saklamak için şeftali seçerken çekirdeklerinden kolayca ayrılan türden olmasına dikkat edin. Şeftaliler aromasını alacak kadar olgun fakat ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Şeftalilerin kabuklarını soymak için domateste kullanılan yöntemi uygulayın. Kabuklarını soyduğunuz şeftalileri önce yarıya keserek çekirdeklerini çıkarın, daha sonra orta büyüklükte dilimlere ayırın. Büyük bir kaba yarım limonun suyunu sıkın ve içerisine bir yemek kaşığı şeker ekleyin. Dilimlediğiniz şeftalileri bu karışımın içerisinde yaklaşık yarım saat kadar bekletin Bu işlem şeftalilerin kararmasını ve yapılarının bozulmasını önleyecektir. Havalarını iyice alarak buzdolabı poşetlerine yerleştirin ve üzerlerini etiketleyerek dondurma tarihlerini belirleyin. Dondurulmuş şeftaliler 9 aya kadar tazeliklerini koruyabilirler.

Yemeklere renk katan kırmızı biber nasıl saklanmalı?

Lezzetiyle kışa hazırlık sebzelerinin başında yer alan kırmızı biber, kolaylıkla dondurulan ürünlerdendir. Orta büyüklükteki biberlerin başlarını keserek alın ve iç kısımlarındaki çekirdekleri bir bıçak yardımıyla temizleyin. Temizlediğiniz biberleri boyuna olacak şekilde orta incelikte dilimlere ayırın. Bir tepsiye pişirme kağıdı serin ve dilimlediğiniz biberleri tepsiye dizin. Tepsiyi buz dolabına koyarak yaklaşık iki saat biberlerin içlerindeki suları koruyacak şekilde donmasını sağlayın. Dolaptan çıkardığınız biberleri içlerindeki havayı mümkün olduğunca alarak buzdolabı poşetlerine yerleştirin ve düz bir şekilde dondurun. Doğru şekilde saklanan biberler 12 aya kadar derin dondurucu içerisinde tazeliklerini korurlar.

Kışın en çok özlenen meyvelerden olan çilek nasıl saklanmalı?

Çilekleri derin dondurucu için hazırlamanın birkaç farklı yolu bulunur. Kullanım süresini uzatmak için tercih edilen metodlardan biri dilimleyip şekere yatırarak dondurmaktır. Şeker tüketimine dikkat edenler için ise çilekleri doğrudan dondurmak daha sık kullanılan bir yöntemdir. Bunun için saplarından ayırarak iyice yıkanan çilekler bir tepsiye dizilir ve üzerlerindeki tüm su kuruyana kadar bekletilir. Üzerlerinde kalan nem, dondurucuda beklediği sırada yanık oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden çileklerin dondurulma işleminden önce tamamen kuru olması önemlidir.

Kuruyan çilekler pişirme kağıdı serili bir tepsiye dizilerek üzerleri streç film ile kaplanır ve en az 4 saat olacak şekilde buzlukta bekletilir. Çilekler tamamen donduktan sonra buzdolabı poşetlerine dizilerek ağızları hava almayacak şekilde kapatılır. Dondurulma tarihleri etiketlenen çilekler, doğru saklama koşullarında 12 aya kadar korunabilirler.

Közlenmiş biber derin dondurucuda nasıl saklanır?
Derin Dondurucu Rehberi,

Közlenmiş kırmızı biber dondurucuda nasıl saklanır?

Yeşil biberle kıyaslandığı zaman daha tatlı bir tadı olan kırmızı biber, uzmanlar tarafından bir ecza deposu olarak görülmektedir. Kırmızı biber içinde çok sayıda vitamin ve element barındırması sebebiyle insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Kırmızı biberin doğal olarak yetiştiği aylar Ağustos – Eylül – Ekim aylarıdır.

Kırmızı Biber Nasıl Tüketilir?

Ülkemizde kırmızı biber, taze olarak tüketilmesinin yanı sıra kurutularak, toz haline getirilerek, közlendikten sonra konserve yapılarak ya da salçaya işlenerek tüketilir. Kırmızı biber kahvaltılık sos üretimi için de kullanılır. Bunun dışında kırmızı biberden ayıklama ve yıkama işlemlerinden sonra turşular için tat ve renk verici olarak da yararlanılır. Ama kırmızı biberi taze veya közlenmiş olarak tüketmek daha sağlıklıdır.

Kırmızı Biber Hangi Mevsimde Tüketilmelidir?

Geçmişte meyve ve sebzeler ancak mevsiminde bulunabiliyordu. Günümüzde ise artık hemen hemen her meyve ve sebze, her mevsim ulaşılabilir hale geldi. Fakat mevsiminde yetişen sebze ve meyveler doğal yollar ile yetiştirildikleri için vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Bu sebeple mevsiminde yetişen sebze ve meyveler daha sağlıklı ve daha lezzetlidir.

Sebze ve meyveleri doğal yetişme mevsimi dışında da tüketmek isteyenler için de bir çözüm bulunuyor: Derin dondurucuda saklama yöntemi! Kırmızı biberi de derin dondurucuda saklayarak istediğiniz her mevsim gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Kırmızı biberi derin dondurucuda saklamak hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan büyük fayda sağlar. Çünkü mevsiminde yetişen taze sebze ve meyveler besin değerleri bozulmadan derin dondurucuda uzun bir süre saklanabilir. Aynı zamanda kırmızı biber, yetişme mevsiminde uygun fiyatlara satılmasına rağmen kış aylarında tezgahlarda oldukça yüksek fiyatlarla yer alır. Dolayısıyla kırmızı biberi mevsiminde satın alarak derin dondurucuda saklamak hem ekonomik hem de organik bir yöntemdir.

Kırmızı Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kırmızı biberin derin dondurucuda saklanması için ihtiyacınız olan malzemeler yalnızca kırmızı biber ve buzdolabı poşetidir! Yapılacak işlemler adım adım şu şekildedir:

  • Bu uygulama için öncelikle kırmızı biberi satın alırken, kırmızı biberin etli ve koyu kırmızı olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Kırmızı biberleri, bol suyla iyice yıkayarak kurulayın.
  • Kırmızı biberleri ister ocakta ister fırında veya mangalda közleyebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa kırmızı biberleri odun ateşinde közlemek biberlerin lezzetine lezzet katacaktır. Fırında közlemek için kırmızı biberleri yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizdikten sonra 200 derecede yarım saat kadar pişirin. Üzerindeki siyah kabuklardan biberlerin közlendiğini anlayabilirsiniz.
  • Közlenen kırmızı biberleri soğumaya bırakın. Bu aşamada kırmızı biberleri poşet ya da kapalı bir kap içerisinde bir süre bekletmek kabuklarının soyulması açısından kolaylık sağlayacaktır.
  • Soğuyan kırmızı biberlerin kabuklarını soyun. Kabuklarını soyma aşamasında kırmızı biberleri parçalamamaya özen göstermelisiniz.
  • Kırmızı biberlerin sapları çıkartın. Saplarını çıkarttığınız kırmızı biberleri boylamasına keserek çekirdeklerini temizleyin. Kırmızı biberlerin çekirdekleri ve saplarını çıkartma işlemini, kırmızı biberleri közlemeden önce yapmak size kolaylık sağlayabilir.
  • Temizlenen kırmızı biberlerin suyunun süzülmesine özen gösterin. Daha sonra kırmızı biberleri arzu ettiğiniz miktarlarda bölerek buzdolabı poşetlerine yerleştirin. Bu aşamada isterseniz kırmızı biberleri yemeklik şeklinde doğrayabilir isterseniz de bütün olarak kullanabilirsiniz. Kırmızı biberleri buzdolabı poşetine yerleştirdiğinizde, poşet içerisinde hava kalmamış olmasına dikkat etmelisiniz. İçine kırmızı biberleri yerleştirildiğiniz poşetleri hava almayacak biçimde sıkıca kapatın ve derin dondurucuya yerleştirin. Bu şekilde hazırladığınız kırmızı biberler derin dondurucuda besin değeri bozulmadan bir yıl boyunca saklanabilir.

Kırmızı biberleri donmuş halde ya da çözülmesini bekledikten sonra da kullanabilirsiniz. Bu aşamada ayrıca çözülmüş kırmızı biberleri tekrar dondurmamanızı ve çözüldükten sonra kısa süre içerisinde tüketmenizi tavsiye ederiz.