Browsing Tag

Dondurulmuş Sebze

thumbnail_manset
Derin Dondurucu Rehberi, Genel,

Derin Dondurucunun ve Derin Dondurucuda Saklanan Gıdaların Faydaları

Derin Dondurucunun Faydaları Nelerdir?

Günümüzde gıdaları uzun süreli saklamak için en çok tercih edilen yöntem derin donduruculardır. Bunun en temel sebebine bakacak olursak: dondurulmuş sebzeler besin değeri ve lezzet açısından çok güvenilirdir, çünkü donma hassas vitaminlerin ve besinlerin gerek nakliye gerekse saklama süresince kaybolmasını önlemektedir. Dondurarak saklama sayesinde tüm yıl boyunca çok çeşitli mevsimlik gıdalar arasından farklı çeşitte daha hesaplı alışveriş yapabildiğimizi ve onun sayesinde pazardan veya marketten özenle seçerek satın aldığımız ve derin dondurucu için hazırladığımız gıdaların bazen ön işleme bile gerek kalmadan ilk günkü gibi saklayabildiğimiz bir koruma yöntemi olduğunu görürüz.

Derin dondurucular sayesinde dondurulmuş ürünler genellikle benzer soğutulmuş veya taze yiyeceklerden daha ucuzdur ve hem hızlı hem pratik bir şekilde korunur. Dondurulmuş gıdaları yalnızca ihtiyacınız kadar olanı alıp kullandıkça bu durum gıda israfını azaltmaya yardımcı olur. Derin dondurucularda çeşitli gıdaların uzun süre boyunca saklanabilmesi daha az market ziyaretine veya Pazar alışverişine çıkmaya yardımcı olur. Sosyal mesafeyi koruyup daha az sosyal etkileşimi sağlayarak taze gıdalara mevsiminde lezzetiyle erişebilmemize olanak sağlar ve sağlığımız için olumlu yönde etkilere sahiptir.

Derin dondurucuda en çok saklanan yiyecekler arasında et, balık ve sebze türleri gelmektedir. Dondurulmuş balık ve sebzelerin faydaları şu şekildedir:

Dondurulmuş Balıkların Faydaları

Dondurulmuş balık mevsiminde tutulmuş balıkları sezon dışında da yememizi sağlar. Dondurma teknolojisi sayesinde, mevsim ne olursa olsun, balık lezzetini uygun fiyatlarla soframıza getirir tüm aile için sağlıklı beslenme sunarız. Dondurulmuş balıklar “taze” balıkların besin değerlerini de koruyan en etkili saklama şeklidir. Hemen tüketilmeyecek “Taze” balıkların mağazalara ulaşması bir hafta sürebilir! Bu yüzden dondurulmuş balık ve deniz ürünleri taze olandan %25 daha ucuzdur! Dahası, uzun raf ömrü, yıl boyunca fiyat istikrarı ve ürün bulunabilirliğini ayrıca sunar.

Balık hem sağlıklı beslenme açısından hem dengeli diyetlerin bir parçası olarak önerilir. Dondurma, balıkların sezon dışında da servis edilebilmesini mümkün kılar ve bozulmayı durdurur; böylelikle olası bir gıda zehirlenmesine neden olan patojenlerin aktivitesini engeller. Ailenizi sağlıklı tutmanın bir yolu da derin dondurucudaki dondurulmuş balıklardır.

Dondurulmuş Sebzelerin Faydaları

Derin dondurucuda, mevsimde veya mevsim dışında “az önce seçilmiş” lezzet deneyimi ile tüm dünyadaki sebze çeşitlerinden seçim yapmanızı sağlar. Dondurulmuş sebzeler yemek yapma esnasında hazırlık gerektirmez ve israfı ortadan kaldırmak için pişirmek istediğiniz kadar veya porsiyonlar halinde kullanabilirsiniz.

Hızlı, rahat ve uzun süre kullanılabilir olma avantajıyla dondurulmuş sebzeler buharda pişirilebilir, kızartılabilir veya dakikalar içinde hazır olması için mikro dalgada hazırlanabilir. Dondurulmuş sebzeler, derin dondurucuya koyulduğu andan itibaren vitaminlerini ve tazeliklerini hep korur.