Browsing Tag

Difriz

barbunya
Derin Dondurucu Rehberi,

Derin Dondurucuda Barbunya Nasıl Saklanır?

Hormonlu gıdalar, sera ürünleri gıda kalitesini düşürüyor. Gıda kalitesinin düşmesi, meyve ve sebzeleri mevsiminde saklama ihtiyacını beraberinde getiriyor. Derin dondurucular bu ihtiyacı karşılamak üzere üretilen, gıdaları -85 dereceye kadar soğutma özelliğine sahip eşyalardır. Saklamak istediğiniz yiyecekler için geniş bir depolama alanı sunan dondurucular, yiyecekleri ilk günkü gibi taze saklamanızı sağlar, hayatınızı kolaylaştırır.

Derin dondurucunun faydaları

Derin dondurucuların en önemli faydası, mevsiminde yetişen sebze ve meyveleri, mevsimi dışında da tüketme imkanı sunmasıdır. Dondurucularda en çok yaz meyve ve sebzeleri depolanır. Sıfırın altında seksen beş dereceye kadar soğutma yapma özelliği olan dondurucuların üretilmesi ile birlikte, barbunya, yeşil fasulye, biber, çilek, vişne gibi yaş sebze ve meyveleri, daha uzun süre ve sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.

Dondurucu içinde devridaim yapan soğuk hava, birkaç dakika içinde, depoladığınız yiyeceğin vitamin ve mineral değerini kaybetmeden donmasını sağlar. Gıdaların sağlıklı bir şekilde saklanması için uygun ortamı hazırlayan dondurucular, özellikle çalışan kadınların hayatını kolaylaştırır. İşten geldiğinizde “ne yemek yapsam” derdinden kurtulmanızı sağlar.

Uygun fiyatlarla satın aldığınız meyve ve sebzeleri derin dondurucuda saklayarak mutfak ekonomisine katkı sağlayabilirsiniz. Böylece sık sık alışveriş yapma derdinden de kurtulmuş olursunuz. Sadece meyve ve sebzeleri değil indirime giren kıyma, et, tavuk, balık gibi protein kaynaklarını da dondurucuda güven içinde saklayabilirsiniz.

Dondurucunun bir faydası da bakliyatlar için güvenli saklama alanı yaratmasıdır. Bakliyatlarınızı derin dondurucuda saklayarak haşerelerden koruyabilirsiniz. Hazır gıdaları son kullanma tarihine kadar dondurucuda saklayabilir, bozulmadan tüketebilirsiniz.

Dondurucuda barbunya nasıl saklanır?

Derin dondurucuda farklı yaz sebzelerini saklayabilir, kışın tüketebilirsiniz. Taze barbunyayı derin dondurucuda 8-10 ay muhafaza edebilirsiniz. Peki barbunya nasıl saklanır? Öncelikle mevsiminde içi dolu barbunya alarak işe başlamalısınız. Barbunyanın mevsimi ilkbahar sonudur. En iyi barbunyayı mayıs ayında bulmanız mümkün olur.

Satın aldığınız barbunyanın kabuklarını temizledikten sonra bol suda yıkamalısınız. Yıkadığınız barbunyaları süzgece alarak fazla suyunun süzülmesini bekleyin. Suyu süzülünce günlük kullanım miktarınızı göz önünde tutarak saklama poşetlerine yerleştirin. Barbunyaları poşete yerleştirdikten sonra poşetlerin havasını almalısınız. Hava ile temas eden gıdalar daha kısa sürede bozulur. Dondurucuya ne koyarsanız koyun, havasını almanız gerektiğini unutmayın.

Poşetlerin havasını aldıktan sonra ağızlarını sıkıca kapatın. Her poşete paketleme tarihini not düştüğünüz bir etiket yapıştırın. Böylece ne kadar sürede tüketmeniz gerektiğini takip edebilirsiniz. Etiketteki yazının silinmemesi için üzerine şeffaf bant yapıştırabilirsiniz.

Hazırladığınız barbunya poşetlerini artık dondurucuya yerleştirebilirsiniz. Aynı tür gıdaların bulunduğu paketleri bir araya koyarsanız dondurucunuzun daha düzenli olmasını sağlarsınız.

Dondurucuda haşlanmış barbunya saklama

Her ne kadar barbunya çiğ olarak saklansa da haşlayarak da depolanabilir. Barbunyayı haşlayarak paketlediğinizde, yemek yapmak için daha az zaman harcarsınız. Haşlayarak depolamak için mevsiminde aldığınız taze barbunyanın kabuklarını temizleyin. Bol suda yıkadığınız barbunyaları geniş bir tencereye alın. Üzerini geçecek şekilde su ilave ettikten sonra haşlanmaya bırakın. Haşlama süresini çok uzun tutmamanız gerekiyor.

Biraz diri haşladığınız barbunyaları süzgeçe alın ve suyunun süzülmesi için biraz bekleyin. Aynen çiğ barbunyada olduğu gibi haşlanmış barbunyayı da kendi kullanım ölçünüze göre poşetlere bölüştürün. Poşetlerin havasını aldıktan sonra paketleme tarihini yazdığınız etiketi yapıştırıp derin dondurucuya kaldırın.

Barbunyayı haşladıktan sonra domates ile kavurarak hazır yemek halinde de saklayabilirsiniz. Bunun için öncelikle barbunyayı haşlayın. Bu arada domateslerin kabuklarını soyun ve küp küp doğrayın. Bir tencereye biraz sıvı yağ ekleyip domatesleri kavurun. Domatesler kavrulunca barbunyaları ilave edin. Biraz su ekledikten sonra pişmeye bırakın. Suyunu çekince ocaktan alın ve soğumaya bırakın. İyice soğuyunca poşetlere bölüştürün. Havasını aldıktan sonra ağzını sıkıca kapatın ve hemen dondurucuya kaldırın. Barbunyayı bu şekilde sakladığınızda, ihtiyaç duyduğunuz anda dondurucudan çıkarıp kolayca pişirebilirsiniz.