Browsing Tag

Derin Dondurucu Koku

ht_3
Derin Dondurucu Rehberi,

Derin Dondurucuda Koku Neden Oluşur? Nasıl Önlenir?

Derin dondurucuların hayatımıza girmesiyle birlikte, mevsiminde yetişen meyve ve sebzeleri diğer mevsimlerde de tüketme imkanına sahip olduk. Derin dondurucu, farklı mevsimlerde yetişen meyve ve sebzeleri uzun süre aynı tazelikte saklar. Kısacası; kışın kiraz, yazın portakal yememizi sağlar.

Derin dondurucuda koku oluşumu

Sahip oldukları teknolojik özellikler sayesinde, gıdaları ilk günkü tazeliğinde koruyan ve muhafaza eden derin dondurucularla ilgili şikayetlerin başında koku problemi gelir. Kullanım talimatına uygun kullanılan dipfriz (dondurucu) koku yapmaz. Derin dondurucularda koku oluşması, çoğunlukla teknik değil, kullanıcıdan kaynaklı; yani yanlış depolama ve saklamadan kaynaklıdır.

Dondurucuda oluşan kokuyu yok etmek için öncelikle kokunun kaynağını bulmanız gerekir. Nasıl ki bir doktor hastasını tedavi etmeden önce hastalığı teşhis ediyorsa, derin dondurucu kokusunu engellemek için de kokuya neden olan sorunu tespit etmeniz gerekir.

Et, balık gibi gıdalar ile sebze ve meyvelerin yanlış saklanması; bakteri, küf, mantar gibi organizmaların artmasına neden olur ve koku oluşumu için uygun ortamı hazırlar. Ağzı açık bırakılan bir turşu kavanozu, balık gibi kokulu yiyiceklerin saklandığı poşetin deforme olması, dipfriz içine düşen yiyecek parçaları, dondurucunun bakım ve temizlik kurallarına uygun şekilde düzenli olarak temizlenmemesi, koku oluşumuna davetiye çıkarır.

Derin dondurucuda koku önleme

Derin dondurucunuzdaki koku oluşumu canınızı sıkıyor olabilir. Sevdiğiniz yiyecekleri saklamanız için alan yaratan ve her mevsim taze meyve ve sebze yemenizi sağlayan derin dondurucuların kullanım talimatına uygun kullanılması gerekir. Kokuyu önlemek için öncelikle dondurucunuzu bakım ve temizlik kurallarına uygun kullandığınızdan, düzenli temizlediğinizden emin olun.

Bozulan, tarihi geçmiş ya da kendine has bir kokusu olan yiyecekler, koku oluşumuna neden olur. Kötü koku oluşması, insan sağlığını tehdit eden bakterilerin üremesine ve diğer gıdaların da bozulmasına neden olur. Bu nedenle dondurucunuzu sık sık kontrol edin. Kötü kokuyu engellemek için kokunun kaynağını bulduğunuzdan emin olun. Oluşan kokuyu yok etmek için öncelikle günü geçmiş, bozulan gıdayı derin dondurucunuzdan çıkarın. Koku kaynağını yok ettikten sonra dondurucunuzu tamamen boşaltın ve temizleyin.

İnatçı kokulardan kurtulmak için alternatif çözüm yöntemlerini de deneyebilirsiniz. Dondurucuda oluşan kokuyu gidermek için kahve ve pirinçten faydalanabilirsiniz. Bir kasenin içine biraz kahve ve bir miktar pirinç koyun. Hazırladığınız karışımı bir gece derin dondurucuda bekletin. Kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

Mangal kömürü de dondurucuda oluşan kötü kokuya karşı etkilidir. Mangal kömürünü bir poşetin içine koyun, üzerine birkaç noktadan delik açın. Hazırladığınız poşeti dondurucunun bir köşesine yerleştirin ve sekiz saat bekletin. Kömürün hiçbir yere temas etmediğinden emin olun.

Ne yaparsanız yapın kötü koku oluşumuna engel olamadıysanız, derin dondurucunuzun içinde kirli su birikmiş olabilir. Teknik problemler için yetkili servisi arayarak profesyonel destek alabilirsiniz.

Derin dondurucu nasıl temizlenmeli?

Dondurucunuzu düzenli olarak temizlemeniz, oluşması muhtemel kokuların önüne geçmenizi sağlar. Zira, bakımı ve temizliği düzenli yapılmayan dondurucularda koku oluşumu kaçınılmazdır. Derin dondurucunuzu temizlemek için en uygun materyal elma sirkesidir. Elma sirkesi güçlü bir dezenfektandır. Bakteri ve mikropları öldürme özelliği vardır. Buzdolabınızı ya da dondurucunuzu elma sirkesi ile temizleyebilirsiniz.

Dondurucunuzu temizlemek için fişini çekin ve içinde bulunan yiyecekleri çıkarın. Dondurucunuzun buzu çözülünce içindeki suyu bir bez yardımı ile alın. Hazırlamış olduğunuz sirkeli su ile derin dondurucunuzun her bölgesini iyice silin. Silme işlemi bittikten sonra nem oluşmaması için kurulamanız gerekir. Unutmayın; bakteriler ve mikroplar nemli ortamda daha hızlı çoğalırlar. Temiz bir kuru bezle dondurucunun içini kurulayın. Daha sonra yiyecekleri yerleştirip, dondurucunuzu yeniden çalıştırın.

Yiyecekleri yerleştirmeden önce ambalajlarını tekrar kontrol edin. Yırtık, patlamış, deforme olmuş ambalajları ve günü geçmiş yiyecekleri atın. Unutmayın, kötü kokudan dondurucunuzu düzenli aralıklarla temizleyerek kurtulabilirsiniz.

senocak-derin-dondurucu-ailesi
Derin Dondurucu Rehberi,

Derin Dondurucu Nasıl Temizlenir?

Mutfakta kullanılan beyaz eşyalar hayatınızı her anlamda kolaylaştırmaya devam ediyor. Derin dondurucu da son yıllarda kullanımı gittikçe yaygınlaşan ürünler arasında yer alıyor. Mevsiminde hazırladığınız ve depoladığınız yiyecekleri ilk günkü gibi saklayan dondurucular, artık her evde kullanılıyor. Dondurucular, sadece yiyecek değil, yemeklerinizi de saklayabileceğiniz bir alan yaratarak, özellikle çalışan kadınlar için hayatı daha pratik hale getiriyor.

Derin donducunun faydaları

Derin dondurucu, hazır yemek deposudur. Yaz mevsiminde hazırlanan kışlık yiyecekler, hazır yemekler dondurucuda saklanabilir. Isıtılarak hazır hale getirilen yiyecekler, çalışan kadınların yemek saatlerinde daha az yorulmasını sağlar.

Her mevsime özel meyve ve sebze saklama imkanı sunar. Erik, kiraz, vişne, portakal, brokoli, lahana, biber, fasulye… vb. sebze ve meyvelerin saklanması için uygun ortamı sağlar.

Dondurucuda saklanan yiyeceklerin besin değerinde azalma olmaz. İlk günkü tazeliğinde korunan yiyecekler, vitamin ve mineral kaybına uğramaz.

Dondurucuda bakliyat, un, süt gibi gıda maddeleri de saklanabilir. Böylece, uygun olmayan saklama koşullarından kaynaklanan bozulmaların önüne geçilerek tasarruf yapılabilir.

Yiyecekleri uzun süre saklayan, tazeliğini koruyan derin dondurucu, bakım ve temizlik talimatına uygun kullanılmalıdır. Saklanacak gıda maddeleri, kullanım ve bakım talimatında belirtilen şekilde ambalajlandıktan sonra depolanmalıdır.

Kullanma talimatında, her gıda maddesinin derin dondurucuda ne kadar saklanabileceği belirtilir. Gıda maddeleri için uygun görülen saklama süresini aşmak yiyeceklerin bozulmasına neden olabilir. O nedenle saklama süresi sona eren gıda maddeleri dondurucudan mutlaka çıkarılmalı, bozulan gıdalar tüketilmemelidir.

Derin dondurucu nasıl kirlenir?

Kullanılan her eşya gibi dondurucu da kirlenir ve belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Derin dondurucu kirlenme sebebleri arasında; yemek suları, yiyecek artıkları, uygun olmayan saklama ambalajları sayılabilir.

Yanlış ambalaj, derin dondurucunun kirlenmesine neden olan en önemli etkendir. Derin dondurucuda saklanan gıdalar, buzdolabı poşeti dediğimiz poşetlerde, ağzı sıkı bir şekilde kapatılmış olarak saklanır. Bazı gıdalar ise özel ambalajında saklanır. Yırtık poşet, delik ambalaj vb. yiyeceklerin suyunun ve parçalarının derin dondurucunun içine akmasına ve dökülmesine neden olur.

Düzenli temizlik yapılmadığında, dökülen gıda artıkları ve akan yiyecek suları dondurucunun kirlenmesine neden olur. Gıda saklama ile ilgili yapılan yanlışlardan birisi de yiyeceklerin ambalajsız bir şekilde dondurucuya konmasıdır. Saklama poşeti içinde depolanmayan yiyecekler de derin dondurucunun kirlenmesine neden olur.

Dondurucu temizliği nasıl yapılır?

Kullanılan her eşya gibi dondurucular da düzenli temizlik ve bakım ister. Temizlik kurallarına uygun kullanılan dondurucularda istenmeyen kokular oluşmaz. Dondurucunuzu düzenli temizlemediğiniz takdirde koku oluşması kaçınılmazdır. Belirli aralıklarla temizlik yaparak, yiyeceklerinizi daha hijyenik bir ortamda saklayabilirsiniz.

Derin dondurucu ne kadar sürede temizlenmeli?

Derin dondurucunuzu hangi aralıklarla temizlemeniz gerektiği size bağlı. Ancak, yılda en az iki kez tüm parçalarını yıkayarak detaylı temizlik yapmanız gerekir.

Geniş bir depolama alanı sunan dondurucunuzu ayda bir kontrol etmeli, saklama süresi sona eren, yanlış muhafaza nedeniyle bozulan yiyecekleri atmalısınız. Böylece diğer gıdaların bozulmasını engellersiniz. Ambalajların üzerine hazırlanma tarihlerini ve saklama sürelerini gösteren etiketler yapıştırırsanız, süresi biten yiyecekleri daha kolay tespit edebilirsiniz.

Derin dondurucunuzu mümkün olduğunca çabuk temizlemelisiniz. Temizlik için kesinlikle deterjan kullanmamalısınız. Dondurucu markaları tarafından özel olarak üretilen temizleyicileri tercih edebilirsiniz. Karbonat ve sirke de iyi birer temizleyicidir. Dezenfekte etme özelliği olan sirke ve karbonat, bakteri ve mikropları yok eder. Dondurucunun içini sirkeli ya da karbonatlı su ile sildikten sonra mutlaka kuru bir bezle kurulayarak nemden arındırmalısınız.

Temizliği tamamladıktan sonra yiyecekleri son kullanma tarihine göre yerleştirmelisiniz. Saklama süresi bitmek üzere olan gıdaları en üste koyup kısa zamanda tüketerek, bozulmalarını önleyebilirsiniz.