Browsing Tag

Çekmeceli Derin Dondurucu

Derin Dondurucu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Genel,

Derin Dondurucu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Derin dondurucular; mevsiminde stoklanan gıdaları, Kurban Bayramı’nda fazlaca kalan etleri, balıkları, sebze ve bakliyatları, kısaca her şeyi kolayca dondurarak saklayabileceğiniz elektrikli ev aletleridir. Sebze, meyve ve bakliyatları mevsimi dışında tüketme alışkanlığı, yaz-kış taze balık yeme isteği, çalışan kişilerin dondurulmuş gıdaları pratik pişirebilme ihtiyacı gibi çağımızın ihtiyaçları arttıkça, derin donduruculara olan talep de önem de aynı oranda artmıştır. Gelişen teknoloji ve malzeme kalitesi ile birlikte derin dondurucu teknolojisi de gelişmiş, günümüzde neredeyse her evde bir derin dondurucu görmek mümkün hale gelmiştir. Hal böyle olunca, derin dondurucu satın almak da kendi başına önem verilmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Bu yazıda sizlere hayatınızı kolaylaştıran ve hesaplı tazelik sunan derin dondurucu modelleri, arasından hangisinin size daha uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olacak ipuçlarını sunacağız.

Derin Dondurucu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Derin dondurucular hem pratiklik hem de ekonomiklik sunan ev ürünleridir. Derin dondurucular sayesinde mevsiminde alınan ya da toplanan sebze meyveler ve Kurban Bayramı’nda elde edilen etler her mevsim tüketilebilecek durumda tutulabilir. Hal böyle olunca, derin dondurucu satın alırken dikkat edilmesi gereken ve çoğu zaman gerçekten çok işe yarayan birkaç püf noktası bulunur. Bu noktalar; pratikliğin yanında ekonomik ve gerçekten evinizde işinize yarayacak, tam anlamıyla ihtiyacınız olan derin dondurucu modelini satın almanızı sağlayacaktır.

Derin Dondurucuya İhtiyacınız Olup Olmadığını Net Şekilde Belirleyin

Genellikle çok fazla stok yapmıyorsanız; et, meyve, sebze gibi ürünleri yetiştiği mevsimde tüketiyor veya stoklamıyorsanız derin dondurucu satın almanıza gerek olmayabilir. Eğer çok fazla gıda stoklamıyorsanız, eti kasaptan, dondurulmuş gıdaları da marketten alıyorsanız bir derin dondurucu almadan önce bu alışkanlıklarınızı kontrol etmelisiniz. Derin dondurucu satın alırken mutlaka ihtiyacınız olup olmadığına ve kullanım amacınıza karar vermelisiniz. İhtiyacınızı belirlemenizin ardından, size en uygun derin dondurucu modelleri arasından seçim yapmanız daha doğru olacaktır.

Derin Dondurucu Tipleri Arasından Hangisini Seçeceğinizi Belirleyin

Derin dondurucular, iki tip olarak üretilir. Bunlardan ilki dikey derin dondurucu, diğeri ise yatay derin dondurucu modelleridir. Yatay derin dondurucular halk arasında sandık tipi derin dondurucu olarak da bilinir ve kapasiteleri, çekmeceli dikey derin donduruculara göre daha yüksektir. Bazı dik derin dondurucu modelleri, sandık tipi derin donduruculara oranla daha az yer kaplar. Çok fazla et stoğu yapmayan, gıda stoğu düşük olan kişiler tarafından fazlaca tercih edilen küçük derin dondurucu modelleri; düşük kapasiteli dik derin dondurucu modelleri arasında yer alır. Derin dondurucu satın alırken, bu iki model arasından evinize ve kullanım kapasitenize göre seçim yapmalısınız. Sandık tipi derin dondurucularda gıdaları üst üste koyarak stoklayabilir, dikey derin dondurucu modellerinde ise klasik buzdolabı rafları gibi bir istifleme modelini kullanarak stok yapabilirsiniz.

Derin Dondurucunuzun Enerji Tasarruflu Olmasına Özen Gösterin

Derin dondurucu sahip olmanın temelinde tasarruf etmek yatar. Bu tasarruf; mevsiminde stoklanan gıdaların istenen zaman çıkarılıp tüketilmesi ve mevsimi olmadığı için oluşan fiyat farkını ödememektir. Derin dondurucular ile tasarruf ederken, beklemediğiniz elektrik faturaları ile de karşılaşmak istemezsiniz. Bu nedenle derin dondurucu satın alırken enerji sınıfını göz önünde bulundurmanız oldukça büyük önem taşır. Gün boyu elektriğe takılı olarak çalışacak bu tür elektrikli ürünleri satın alırken hem doğayı hem de bütçenizi korumak için; A+ ve A++ gibi enerji sınıfı yüksek derin dondurucu satın almanız oldukça önemlidir.

Derin Dondurucunuzu Hangi Amaçla Kullanacağınıza Karar Verin

Derin dondurucular, endüstriyel amaçlarla kullanılabildiği gibi, evlerde gıdaları tasarruflu saklama amacıyla da kullanılır. İşiniz gereği bir derin dondurucu alacaksanız ve tek amacınız dondurulmuş gıdaları müşterilerinize daha iyi sergilemek ise; endüstriyel derin dondurucu modellerini tercih etmelisiniz. Eğer evinizde meyve, sebze ve et stoklamak istiyorsanız da ev tipi derin dondurucu modelleri arasından size en uygun olanı tercih etmelisiniz. Böylelikle hem amacınıza uygun bir derin dondurucu sahibi olursunuz, hem de derin dondurucuyu koyacağınız yeri önceden belirleyebilirsiniz.

Derin Dondurucunuzun Elektrik Kesintisinde Ne Kadar Dayanıklı Olduğunu Öğrenin

Derin dondurucular elektrik ile çalıştığı için elektrik kesintilerinin derin donduruculara etkisi oldukça fazla olabilir. Bu gibi durumlarda derin dondurucunuzun içerisindeki gıdaları ne kadar süreyle muhafaza edebileceği en önemli özelliklerden bir tanesidir. Derin dondurucu satın almadan önce, elektrik kesintisi anında ne kadar süreyle gıdaları donmuş halde tutacağını öğrenmelisiniz. Böylelikle istenmeyen bir durumda gıdalarınızın bozulmasının önüne geçebilir, elektrik kesintilerinde daha uzun süre içindekileri koruyabilecek bir derin dondurucu modeli seçebilirsiniz.

Derin Dondurucunuzun Garanti Süresi ve Teknik Servis İmkanlarına Dikkat Edin

Derin dondurucu modelleri arasından size en uygun olanı seçerken; teknik servis ve garanti sürelerini göz önünde bulundurmalısınız. Herhangi bir arıza durumunda teknik servis ağı yaygın bir derin dondurucu markası tercih ettiğinizde ortaya çıkabilecek sorunlara hızlı bir şekilde özüm bulabilirsiniz. Teknik servis ağı dar, garanti süreleri kısa markalar arasından tercih yaptığınızda ise arıza halinde hem bütçeniz hem de zamanınız oldukça zorlanabilir. Bu yüzden derin dondurucu alırken markanın güvenilirliğine ve garanti şartlarına ayrı özen göstermeniz gerekir.

Derin Dondurucunuzu Evde Nereye Koyacağınızı Belirlemelisiniz

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, derin dondurucular iki tip olarak üretilir. Bunlardan bir tanesi sandık tipi derin donduruculardır. Sandık tipi derin dondurucular derin ve geniş olmalarıyla bilinir. Sandık tipi derin dondurucu alıyorsanız, evinizde derin dondurucunuzun sığabileceği kadar genişlikte ve derinlikte boşluk olmasına dikkat etmelisiniz. Dik derin dondurucu için de evinizdeki tavan yüksekliği önemlidir. Çoğu derin dondurucu, buzdolabı uzunluğunda olacağı için tavan boyu çok önemli olmasa da derin dondurucunuzu konumlandıracağınız yerde en az bir buzdolabı sığacak kadar yer olmasına dikkat etmelisiniz. Derin dondurucuları konumlandıracağınız yer ile alakalı bir diğer önemli konu da direkt olarak güneş ışığı almamasını ve ısı kaynaklarına yakın olmamasını sağlamaktır. Direkt olarak güneş ışığı gören, çevre koşullarına maruz kalan veya soba ve radyatöre yakın konumlandırılan derin dondurucular, çalışma prensiplerinin dışına çıkarak daha yüksek enerji harcayabilir. Bu yüzden derin dondurucunuzu evin içinde konumlandırmanız, her türlü sıcaktan uzak tutmanız, rutubetli ortamlardan uzaklaştırmanız oldukça hayati önem taşır.

Derin Dondurucunuzun Kapasitesini Belirleyin

Derin dondurucunuza ne kadar ürün koyacağınızı, derin dondurucu satın almadan önce belirlemelisiniz. Geniş bir aileniz varsa, tüm mevsim için gıda stoklamak istiyorsanız yüksek kapasiteli derin dondurucu modelleri arasından seçim yapmalı, daha az stok yapıyorsanız küçük iç hacimli derin dondurucular arasından seçim yapmalısınız. Böylelikle ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayan bir derin dondurucu sahibi olabilirsiniz.

Sizin için hesaplı tazelik olarak; derin dondurucu gibi evlerde ve iş yerlerinde önemli, çok faydalı ve uzun ömürlü bir ev aletini satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, bu kriterlerin önemlerini anlatmaya çalıştık. Derin dondurucu alırken bu maddeleri göz önünde bulundurmanız; servis ağı, garanti süresi, hizmet kalitesi, ürün malzeme dayanıklılığı gibi konularda bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir.

Derin Dondurucu'da Mantar
Genel,

Derin Dondurucuya Koyulmaması Gereken Yiyecekler

Derin dondurucular, yiyecek ve içecekleri muhafaza etmek için en güvenilir saklama alanlarıdır. Mevsiminde dondurucuya koyulan sebze ve meyveleri, mevsimi geçse bile derin dondurucular sayesinde yiyebilirsiniz. Artan yemeklerinizi, ekmeklerinizi israf etmek yerine derin dondurucuda saklayıp aile ekonominize katkıda bulunabilirsiniz. Meyveden sebzeye, kırmızı etten beyaz ete, balık ve hatta süt ürünlerine kadar pek çok gıda derin dondurucuda tazeliğini kaybetmeden, tadında bozulma olmadan saklanabilir.

Derin dondurucular, yiyecekleri tazeliğini koruyarak aylarca muhafaza ettikleri için her evin vazgeçilmezleri arasındadır. Saklamaya uygun gıdaları uygun koşullarda sakladığınızda dört mevsim sevdiğiniz meyve ve sebzeleri yemenin tadını çıkarabilir; dondurucunuza koyduğunuz hazır yemeği pratik bir şekilde ısıtıp sofranıza koyabilirsiniz. Saklamaya uygun olmayan gıdaları derin dondurucuda saklayıp tüketmek ise sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Bilinçsiz bir şekilde çözüldükten sonra tekrar dondurulan gıdaların tüketilmesi ciddi zehirlenmelere sebep olabilir. Yiyecekleri saklayarak tasarruf etme imkanı da sağlayan derin dondurucuya, dondurmaya uygun olmayan gıdaları koymak tasarrufun aksine israfa neden olabilir. Sağlığınızı ve zamanınızı kaybetmemek ve aile ekonominize zarar vermemek için derin dondurucuya konmaması gerekenleri inceleyebilirsiniz.

Hangi Sebzeler Derin Dondurucuya Konmamalı?

Sebze ve meyvelerin bol olduğu bahar ve yaz aylarında, derin dondurucuda saklanmaması gereken sebzelerden biri salatalıktır. Salatalık, bol sulu bir sebze olduğu için dondurulduğunda yapısı değişime uğrar. Çözüldüğünde tadını ve tazeliğini kaybeder. Don yemiş diye tabir edilebilecek pörsümüş bir görünüm ve tat alır. Bu yüzden salatalık dondurucuya koymak için uygun bir sebze değildir. Salatalık gibi bol su içeren sebzelerden biri olan patates de derin dondurucuya konmamalıdır. Patates de dondurucuya girdiğinde salatalık gibi yapısal değişikliğe uğrar ve kristalize olur. Domates de çok su içerdiği için dondurulduktan sonra çiğ yenemez ancak çorbalarda ve yemeklerde lezzet kaybı olmadan kullanılabilir. Domatesinizi konserve yapmak yerine dondurucuya koymak isterseniz yemeklik diye bilinen şekilde doğrayarak derin dondurucuya uygun kaplarda ya da poşetlerde dondurabilirsiniz.

Marul, lahana ve karpuz da yine çok su içerip tatları ve yapıları bozulacağından derin dondurucuya konmamalıdır. Maydonoz, nane, dereotu gibi yeşil yapraklı sebzeler de derin dondurucudan çıktıktan sonra yapısal olarak değişime uğrar; çıtırlıklarını ve tazeliklerini kaybeder. Bu sebzeleri yine de derin dondurucuda muhafaza etmek isterseniz; bol su ile yıkadıktan sonra ayıklayıp vitaminlerini kaybetmemeleri için varsa bambu veya silikon bir bıçak yardımıyla doğrayıp buzdolabı poşetlerine koyabilir; taze baharat olarak çorbaların içine ya da dolma içlerine koyabilirsiniz.

Derin Dondurucuya Konulmaması Gereken Süt Ürünleri

Tereyağı ve bazı peynirler derin dondurucuda pek çok kişinin güvenle saklayabileceği süt ürünleri arasındadır; ancak her peynir dondurucuda saklanmaz. Kendi suyu içinde muhafaza edilmesi gereken peynirler, salamura peynirler ve krem peynir gibi çok yumuşak yapıdaki peynirlerin derin dondurucuya konması uygun bir saklama yöntemi değildir. Bu tip peynirleri dondurucuda saklamak peynirlerin yapısını ve tadını bozar. Kaşar peyniri gibi sert peynirleri dondurucunuzda saklayabilirsiniz.

Yoğurt da buzlukta saklanmaması gereken süt ürünlerinden biridir. Elinizdeki fazla yoğurdu yine de buzluğa koymak isterseniz çözdürdüğünüzde yoğurdunuzun yapısının fazlasıyla değişeceğini bilmenizde fayda var. Dondurulan yoğurdu sadece içeceklerde, hamur işi veya tatlı yapımında kullanabilirsiniz. Yoğurdunuzu evinizde mayalıyorsanız mayanızın bozulmaması için dondurucuda saklayabilirsiniz. Donmuş yoğurt mayasını gerektiğinde buzluktan çıkararak sütünüzü mayalayabilirsiniz. Aynı şekilde süt ve krema da dondurulup çözüldükten sonra yapı ve tat olarak değişime uğrar; ancak pişirilerek kullanılabilir.

Buzu Çözülmüş Yiyecekler

Derin dondurucudan çıkmış donmuş vaziyetteki her hangi bir gıdanın tekrar dondurulması sakıncalıdır. Özellikle kırmızı ve beyaz etin buzu çözüldükten sonra tekrar dondurulması besin zehirlenmelerine neden olabilir. Bu yüzden derin dondurucunuzdan gıdaları tüketeceğiniz kadar çıkarmalısınız. Dondurucudan çıkarılan gıda ya hemen tüketilmeli ya da buzdolabında kısa süre sonra tüketilmek üzere bir süre daha muhafaza edilmelidir. Bu konuda en sık yapılan hatalardan biri dondurucudan çıkarılmış tavuk ya da etin pişirilip suyunun buzlukta daha sonra çorba ve pilavlarda kullanılmak üzere saklanmasıdır. Bunun dışında; erimiş dondurma da derin dondurucuya tekrar konmamalıdır. Erimiş dondurmada mikroorganizmalar harekete geçmiş olabileceği için dondurulup tekrar yendiği takdirde gıda zehirlenmesine yol açabilir. Ayrıca suyunu salıp eriyen gıdalar tekrar dondurulduklarında içindeki tüm besin değerini suyla beraber bırakırlar. Görünümünde herhangi bir bozulma görülmese de bu gıdalar artık tüm besin değerini kaybetmiş olurlar.

Dondurucunuza Zarar Vermek İstemiyorsanız…

Yumurta çeşitlerini derin dondurucuya koymamalısınız. Yumurta donduğunda kabuğu çatlar; ayrıca yumurtanın yapısı da değişir. Üstelik bu durum dondurucunuzun yumurta kokmasına da sebep olabilir. Yumurtanın yanı sıra konserveler de derin dondurucuya konmamalıdır. Konserveler donduklarında patlayabilir ve dondurucunuza zarar verebilir. Konserve kutulardaki gıdaların dışında cam kaplardaki gıdalar da dondurucuya konmamalıdır. Dondurmaya uygun olmayan camlar da derin dondurucuda patlayabilir ve dondurucunuzdaki diğer gıdalara ve dondurucunuza zarar verebilir.

Soslar ve Baharatlar

Sos ve baharatlar buzluğa girdiklerinde yemekleri ve salataları tatlandırmalarını sağlayan aromalarını kaybeder. Bu yüzden derin dondurucuda saklanması uygun değildir. Mayonez, dondurulduğunda içindeki maddeler ayrışır; bu nedenle mayonez dondurulduktan sonra tüketilemeyen besinler arasındadır. Ketçap da dondurulduğunda tat değişikliğine uğradığı için dondurulması doğru değildir. Ayrıca bol baharatlı salata ve marine sosları ile içinde yoğurt ya da yumurta olan soslar da derin dondurucuda saklanmamalıdır.

Dondurulmaması Gereken İçecekler

Her türlü asitli içecek dondurulduktan sonra tat ve asit kaybına uğrar. Meyve suları da derin dondurucuda değil buzdolabında muhafaza edilmesi gereken içecekler arasındadır. Donmuş meyve suları tatlı yapımında ve buzlu içecek hazırlarken kullanılabilir. Bunları dışında granül kahveler ve filtre kahveler dondurulduklarında kendilerine has aromalarını kaybederler.

Dondurduktan Sonra Yenmeyecek Duruma Gelen Yiyecekler

Hemen herkesin sevdiği çıtır çıtır kızartmalar dondurucuya konup çözüldüğünde pörsüyerek tüm çıtırlığını kaybeder. Bu yüzden kızarmış tavuk ve patates gibi yiyeceklerin derin dondurucuya konması önerilmez. Kızarmış yiyeceklerin dışında haşlanmış makarna da dondurulduktan sonra hamur kıvamına gelir. Derin dondurucunuzda bu bilgiyi edinmeden önce koyduğunuz haşlanmış makarna varsa bu makarnayı ısıtıp tüketmek yerine çırpılmış yumurtayla karıştırıp ve peynirle tatlandırıp börek tadında bir omlet yapmayı deneyebilirsiniz.

Sakatatlar

Karaciğer, dalak ve böbrek gibi kan oranı oldukça yüksek olan sakatatlar mümkün olan en kısa sürede içinde tüketilmesi önerilen gıdalar arasındadır. Aksi halde çok kolay bozulup kokabilen bu gıdalar hemen tüketilmeyecekse dondurucuda saklanma süreleri mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Derin dondurucuda dahi olsa çok kısa sürede bozulma riski olan bu sakatatları saklama süresine dikkat edilmelidir.

Deforme Olmuş ve Tazeliğini Yitirmiş Gıdalar

Derin dondurucu, taze gıdaların tazeliğini koruyarak muhafaza eder. Bozulmuş ya da bozulmaya yüz tutmuş gıdaları daha iyi bir hale getirmez. Özellikle mantar gibi taze tüketilmesi önerilen ve çabuk bozulan ve bozulduğunda da ciddi zehirlenmelere yol açan gıdaları derin dondurucuya koymak sağlık açısından sakıncalı olabilir ancak tazeliğinden emin olduğunuz mantarları derin dondurucunuza koyabilirsiniz. Ayrıca deforme olmuş paketlerdeki yiyecekler ile son kullanma tarihi geçmiş yiyecekler de dondurucuda saklamak için uygun değildir.

pogaca-borek-derin-dondurucu
Derin Dondurucu Rehberi,

Derin Dondurucuda Hamur İşleri (Börek ve Poğaça) Nasıl Saklanır?

Hamur işleri yediden yetmişe herkesin en sevdiği lezzetlerin başında geliyor. Özellikle Türk mutfağının ve Türk damak tadının vazgeçilmezi olan hamur işlerini her an taze tüketebilmenin yoluysa tabi ki bu muhteşem lezzetleri derin dondurucuda saklamaktan geçiyor.

Peki, hamur işleri derin dondurucuda nasıl saklanır? Bu sorunun yanıtı yazımızda sizi bekliyor.

Derin Dondurucuda Hamur İşleri Hep Taptaze

Derin dondurucu sayesinde canınız kek, börek yemek istediğinde taze hamur işi yemenin tadını çıkartabilirsiniz. Derin dondurucuda saklanan tüm hamur işleri yeni pişmiş gibi taptaze kaldığından günün her saatinde hamur işi yiyebilirsiniz. Örneğin sabahları erken saatte börek ya da poğaça yapmak zordur bu nedenle çoğumuz kahvaltıda bu lezzetli hamur işlerini yeme keyfinden mahrum kalırız. Oysaki önceden hazırlayıp derin dondurucuda saklayacağınız börek ve poğaçaları kahvaltıdan kısa süre önce dondurucudan çıkartarak günün bu en önemli öğününü harika, taze hamur işleri ile şölene dönüştürebilirsiniz.

Derin Dondurucuda Poğaça Nasıl Saklanır?

Derin dondurucuda hem mayalı hem de mayasız hamurdan yapılmış poğaçalar saklanabiliyor, ancak mayasız hamurdan yapılanlarda daha iyi sonuç alınıyor. Poğaçaları derin dondurucuya koymak için pişirdikten sonra soğumasını beklemek gerekiyor. Soğuyan poğaçaları paketleyip derin dondurucuya yerleştirmeniz taze şekilde saklamak için yeterli oluyor. Yenileceği zaman derin dondurucudan çıkarttığınız poğaçaları çözülmesini bekleyip, fırına koyup 150-160 derecede 10 dakika kadar ısıtmanız poğaçaların yeni yapılmış gibi taptaze hale gelmelerini sağlıyor. Bir ipucu daha verelim; eğer yüksek sayıda poğaça yapıp derin dondurucuya kaldıracaksanız hepsini tek bir poşete koymak yerine beşli ya da onlu poşetler halinde kaldırmanız çok daha iyi oluyor.

Derin Dondurucuda Börek Nasıl Saklanır?

Hamur işi denilince akla ilk gelen lezzetlerden biri de börek. Türk mutfağının gözbebeği börekleri her daim taptaze tüketebilmek için ihtiyacınız olan tek şey bir derin dondurucu. Farklı malzemeler kullanarak yapacağınız börekleri pişirdikten sonra soğumasını bekleyip kesebilir, daha sonra ise buzdolabı poşeti ile paketleyerek derin dondurucuya kaldırabilirsiniz. Börekleri bütün olarak koymaktansa keserek koymanız hem yer tasarrufu açısından hem de canınız börek çektiğinde dilediğiniz miktarda böreği çıkartabilmeniz açısından daha makul bir yöntem.  Börek çeşitlerini derin dondurucudan çıkarttıktan sonra ısıtarak tükettiğinizde yeni pişmiş börekten hiçbir farkı olmadığını göreceksiniz.

Derin Dondurucuda Sigara Böreği Nasıl Saklanır?

Pratik ve lezzetli bir ara sıcak olan sigara böreğini diğer böreklerden farklı olarak pişirmeden derin dondurucuya koymak gerekiyor. Sigara böreklerini sardıktan sonra yine buzdolabı poşetine ya da uygun bir saklama kabına yerleştirip derin dondurucuya koyabilir ve pişireceğiniz zaman çözülmesini beklemeden kızgın yağda kızartarak servis edebilirsiniz.

Yufkaları da Derin Dondurucuda Saklayabilmek Mümkün

Börek yapımında en çok kullanılan malzeme olan yufkaları da derin dondurucuda taze şekilde saklayabilir ve börek yapacağınız zaman çıkartıp çözülmesini bekledikten sonra kullanabilirsiniz. Yufkaları derin dondurucu ile muhafaza etmek için kendi poşetlerinden çıkartmamak en doğrusu. Bazı yufkalarda ufak yırtılmalarla karşılaşılabilse de kaliteli yufkalarda çözüldükten sonra kullanırken herhangi bir yırtılma meydana gelme olasılığı bulunmuyor. Ayrıca yufka kullanarak yapacağınız gül böreği gibi çeşitli börekleri de pişmiş ya da çiğ olarak derin dondurucuya kaldırıp pişmişse ısıtıp, çiğse pişirip taze şekilde servis edebileceğinizi de unutmayın.

Bunların yanı sıra aklınıza gelebilecek pizza, ekmek, kek gibi tüm hamur işleri de derin dondurucu sayesinde uzun süre ilk anki tazeliklerini koruyacak şekilde saklanabiliyor. Kısacası eğer siz de böbrek, poğaça, hamur işi sevenlerdenseniz ve her an taze hamur işleri tüketmenin keyfini yaşamak, sevdiklerinize de bu keyfi yaşatmak istiyorsanız ihtiyacınız olan tek şey bir derin dondurucu.

 

senocak-derin-dondurucu-ailesi
Derin Dondurucu Rehberi,

Derin Dondurucu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mevsim farketmeksizin her çeşit sebze ve meyveyi depolamak, et, balık ve tavuk ürünlerini sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek ya da gıdalarını toplu halde önceden hazırlayıp depolamak isteyen tüketiciler için derin dondurucular vazgeçilmezler arasında yer alır. İdeal derin dondurucu modelini seçmek için ürün tipinden enerji sarfiyatına kadar pek çok konuda kıyaslama yapmak gerekebilir.

Derin Dondurucu Seçimi Esnasında Bakılması Gerekenler Nelerdir?

Derin dondurucu seçimi yaparken dikkat edeceğiniz hususlar arasında yer alan ailedeki kişi sayısı ve mutfak büyüklüğü gibi kriterler en ideal modeli seçmenizi sağlar. Mutfağın büyüklüğü, ailede kaç ferdin yaşadığı ve ailenin tüketim alışkanlıkları seçeceğiniz derin dondurucu modelinin boyutunu direkt olarak etkiler. Dondurucunun boyutunu belirlemeden evvel mutfakta konumlandıracağınız yeri dikkate almanız doğru seçimi yapmanızda son derece önemli bir rol oynar. Seçtiğiniz derin dondurucuyu çok daha uzun süre kullanmak ve gereksiz enerji tüketiminden kaçınmak için dondurucuyu direkt olarak güneş ışığı almayan bir yere konumlandırmak gerekir. Alan belirlendikten sonra diğer hususları göz önünde bulundurarak boyut seçimi yapılması izlenebilecek en doğru yollardan biridir.

Şenocak Derin Dondurucu

Beyaz eşyaların tüketmiş olduğu elektrik, elektrik faturasındaki en büyük kalemler arasında yer alır. 24 saat çalışan derin dondurucu modelleri, en fazla elektrik harcayan beyaz eşyalar arasında bulunur. Hal böyle olunca hem elektrik faturasındaki yükü azaltmak hem de doğanın korunmasına katkıda bulunmak açısından derin dondurucu seçimini yaparken A sınıfı modellere göz atmak en akıllı iştir. Bütçeniz dahilinde A+ ya da A++ bir model tercih etmeniz yıl boyunca çok daha düşük elektrik tüketmenizi sağlar. Dondurma ya da soğutma işlemi yapabilen iki fonksiyonlu derin dondurucular, soğutma ihtiyaçlarında çok daha düşük enerji tüketimi yapmanıza olanak tanır. Üstelik fonksiyonel derin dondurucu modelleri; tek düğme ile şoklama, yiyecek özelliklerini göz önünde bulunduran özel çekmece ve pek çok fonksiyonel özellikten de faydalanabilmenizi sağlar.

Sandık Tipi mi Dolap Tipi mi?

Farklı ihtiyaçlar için üretilen iki çeşit derin dondurucu tipi bulunur. Üst kısımlarında yer alan kapakları yardımıyla dondurma işlemi yapılabilen sandık tipi derin dondurucu modelleri, genel olarak tek parça kazandan oluşan iç yapıları sebebiyle hacimce büyük yiyecekleri saklama konusunda yüksek verimlilik sunar. Sadece üst tarafta yer alan kapak yardımı ile açılmaları, soğuk havayı çok daha iyi muhafaza etmelerine yardımcı olur. Yalıtım sistemleri oldukça iyi olan sandık tipi modeller, enerji kullanımında da yüksek verimlilik sunar. Ağır kapak yapıları, kapağın açık olması nedeniyle oluşabilecek hava sızıntılarını en aza indirir. Bu durum elektrik kesintisi ve arızalanma durumlarında gıdaların çok daha uzun süre çözünmeden kalmalarına yardımcı olur. Sandık tipi modelleri yapısı itibariyle dondurucu iç tasarımının fazlasıyla bölmelendirilmemesi sonucu dondurmak istenilen ürünlerin yığılarak depolanmasına neden olur. Bu durum alt tarafta kalan gıdalara ulaşımı zorlaştırabilir. Yiyecek arama esnasında fazla zaman kaybetmek dondurucunun içinin ısınmasına neden olabilir. Bu durum da elektrik tüketimini arttırabilir.

Çekmeceli Dikey Derin Dondurucu

Bir diğer derin dondurucu tipi ise, dikey olarak konumlandırılmış dolap tipi derin dondurucu modelleridir. İçerisi çekmecelerle ayrılabilen dolap tipi modeller, rafları farklı derecelerle soğutabilmeye olanak tanır. Bu modeller görünüşleri ve iç dizaynları buzdolaplarını andırdığı için gıdalar kolaylıkla dondurucuda organize edilebilir. Küçük hacimli yiyecek maddelerini depolamak için ideal olan bu modeller, enerji verimliliği konusunda her ne kadar verimsiz gibi görünseler de, yiyecekleri arama sırasında harcanan zamanı azalttığı için ani ısınma sebebiyle oluşan enerji kayıplarını en aza indirir. Dolayısıyla daha büyük hacimli yiyecekleri depolamak için sandık tipi modelleri, küçük hacimli yiyecekler içinse dolap tipi modelleri tercih etmek ihtiyaçlarınız doğrultusunda en doğru seçimi yapmanızı sağlar.