Browsing Tag

Balık

Gıda Saklanırken Yapılan hatalar
Genel,

Derin Dondurucu’da Gıdalar Saklanırken Yapılan Hatalar

Gıdaları derin dondurucuda saklamak hem büyük bir pratiklik hem de ev ekonomisine katkı sağlayıp hesaplı tazelik sunar. Bu nedenle herkes daha sonra kullanmak üzere satın aldığı bazı gıdaları derin dondurucuda saklar. Yine de aldığınız her gıdayı hiçbir detaya dikkat etmeden derin dondurucuya koymamalısınız. Bazı gıdaların derin dondurucuya konulmadan önce daha sağlıklı ve daha taze olması için dikkat edilmesi gereken önemli noktaları bulunur. Pek çok kişinin gıdalarını derin dondurucuya kaldırırken yaptığı hataları ve nasıl doğru şekilde saklanabileceğini detaylı olarak inceleyelim.

Balığı Oda Sıcaklığında Değil Buzdolabında Beklettikten Sonra Saklayın

Genellikle balık derin dondurucuda saklanacağı zaman direkt olarak oda sıcaklığındaki haliyle konuluyor. Hâlbuki derin dondurucuda balıklar saklanacağı zaman bir süre buzdolabında bekletmek gerekir. Bu şekilde yapılmadığında balık; önce suyunu, ardından da formunu kaybeder. Aynı şekilde balığı tüketeceğiniz zaman da direkt olarak oda sıcaklığına bırakıp çözülmesini beklemek yerine bir süre buzdolabında bekleterek yavaşça çözülmesini sağlamalısınız. Ayrıca balığı derin dondurucuda saklamadan hemen önce bir miktar tuzlamanız balığın diriliğini muhafaza etmesine imkân tanıyacaktır. Bununla birlikte hem pratiklik hem tazelik hem de lezzet açısından balıkları ayıkladıktan sonra derin dondurucuda saklamanızda fayda var.

Konserve Yiyecekleri Derin Dondurucuda Saklamayın

Marketten hazır olarak almış olduğunuz konserve gıdaları derin dondurucuda saklamak gibi bir isteğiniz varsa bundan vazgeçmeniz gerekecek. Çünkü konservelerin içerisinde bulunan su, derin dondurucu içerisindeyken genleşebilir ve konserve derin dondurucuda patlayabilir. Bu riski almamak adına konserve yiyecekleri derin dondurucuda saklamamalısınız.

Çorbalarınızı Saklamadan Önce Derin Dondurucuya Hazırlayın

Pek çok kişi çorbayı; soğumasını beklemeden ve kabı ağzına kadar doldurarak ya da makarna ve fazla pişmiş sebzelerin olduğu çorbaları derin dondurucuya koyarak sıklıkla hata yapıyor. Sıcak ya da ılık çorbayı derin dondurucuya koymak derin dondurucunun ısısını düşürür. Böylece diğer yiyecekler de ani ısınır ve ani soğur. O nedenle yiyeceklerin sağlıklı ve taze halini koruması için çorbaları tamamen soğuduktan sonra derin dondurucuya koymalısınız. Daha sağlıklı olması gerekçesiyle çorbayı cam kavanozda buzdolabında saklamak istiyor olabilirsiniz. Bu noktada kavanozu ağzına kadar çorbayla doldurmamaya özen gösterin. Aksi takdirde içerisindeki su genişleyerek kavanozun patlamasına sebep olabilir.

Aynı durumda derin dondurucuya konan meşrubat ve maden suyu şişeleri için de geçerli.

İçerisinde makarna veya şehriye gibi malzemelerin olduğu çorbaları da direkt olarak derin dondurucuya koymak, çıkartıldığında gıdaların lapa kıvamına gelmesine neden olabilir. O sebeple makarnaları ayırarak derin dondurucuya koyabilirsiniz. İçerisinde süt veya krema olan çorbaları da mümkün mertebe derin dondurucuda saklamamalısınız. Çıkardığınızda pütür pütür olacak ve lezzetini kaybedecektir. Son olarak derin dondurucuda saklamak üzere yaptığınız sebze çorbalarının sebzelerini çok fazla pişirmemeye özen gösterin. Çünkü derin dondurucudan çıkarıp tekrar ısıtacağınız zaman yeniden pişmeye devam edebilir ve lezzetlerini kaybedebilirler.

Derin Dondurucuda Gıdaları Saklama Sürenize Dikkat Edin

Bir gıdayı derin dondurucuda saklamanız bunun sonsuza dek aynı tazelikle ve lezzette kalacağı anlamına gelmez. Ancak pek çok kişi özellikle derin dondurucuya kaldırdığı etlerinin bekleme sürelerini dikkate almıyor. Bu da gıdayı sağlıksız şekilde tüketmenize neden olabilir. O sebeple koyun veya kuzu etini 9 ay, dana pirzolayı 4 ile 6 ay arası, dana antrikotu en az 12 ay, tavuk ya da hindiyi bütün halde 12 ay, tavuk ya da hindiyi parçalanmış halde 9 ay, pastırmayı 1 ay, pişmemiş köfteyi 3 ile 4 ay arası, sosis ve salam gibi gıdaları ise 1 ile 2 ay arası derin dondurucuda saklamalısınız. Füme etleri ise derin dondurucuda saklamak çok iyi bir fikir olmayabilir.

Etlerin haricinde unlu mamullerin de derin dondurucuda saklama süreleri bulunur. Pişmiş ekmeği 2 ile 3 ay arası, pişmemiş ekmeği 1 ay, pişmiş kurabiyeyi 6 ile 8 ay arası, pişmemiş kurabiyeyi 3 ay ve pişmiş keki 6 ile 12 ay arası derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Balıkların da saklama süreleri oldukça önemlidir. Yağsız balıklar en fazla 6 ay, yağlı balıklar 2 ile 3 ay arası, pişmiş balıklar 4 ile 6 ay arası, midye 2 ay, yengeç 12 ay, karides ve deniz tarağı 10 ay kadar derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu süreleri aşmamak için mutlaka ambalajların üzerine derin dondurucuya konuldukları tarih yazılmalıdır. Narenciyeyi 3 ay, diğer meyveleri 9 ile 12 ay arası, yemişleri 3 ay ve sebzeleri 8 ile 12 ay arası derin dondurucuda saklamanız mümkün.

Derin Dondurucuda Sakladığınız Gıdaları Çözdürüp Yeniden Dondurmayın

Derin dondurucuda saklamak üzere gıda koyarken pek çok insan gıdanın tamamını ambalajlayıp koyuyor. Ancak o gıdayı kullanması gerektiğinde tamamını çözdürüp bir kısmını tekrar derin dondurucuya koyuyor. Bu, gıdaların hijyenik ve sağlıklı yapılmasının bozulmasına neden olabiliyor. O nedenle dondurmak istediğiniz gıdaları tek seferde kullanacağınız miktarlarda porsiyonlar halinde et, tavuk ve balık gibi gıdaları da ayrı raflara koyarak saklayın. Bu saklama işlemi için de en uygun ambalaj buzdolabı poşeti olacaktır. Fakat derin dondurucuda saklamak istediğiniz gıdayı buzdolabı poşetine koyduktan sonra içinde bulunan havayı tamamen boşaltmalısınız. Bununla birlikte her bir poşetin üzerine gıdayı derin dondurucuya koyduğunuz tarihi yazmanız tazeliğini koruyacak sağlıklı gıdalar tüketmenize yardımcı olur.

Patates ve Kabuklu Yumurta Gibi Gıdaları Derin Dondurucuda Saklamayın

Her ne kadar gıdanın en taze halinde kalmasını sağlayamıyor olsa da gıdayı oldukça taze, pratik ve lezzetli şekilde saklayabildiği için derin dondurucuya her gıdayı koyma eğilimi gösteriliyor. Oysa bazı gıdaların kesinlikle derin dondurucuda saklanmaması gerekiyor. Kabuklu yumurta derin dondurucuda saklandığında genleşiyor ve çatlıyor. Bu durum onun bakterilere çok daha açık olmasına sebep oluyor. Yani kabuklu yumurtayı sağlığınız için de derin dondurucuya koymamanız gerekiyor.

Patates ise çiğ halde derin dondurucuda saklandığında sertliğini kaybeder. Dolayısıyla tekrar çözdürdüğünüzde patatesi yemek yapma alışkanlıklarınıza uygun şekilde pişiremeyebilirsiniz. Eğer derin dondurucuya kaldırmak istiyorsanız önce pişirmelisiniz. Fakat kızartma şeklindeki gıdaların da sonradan çözdürüldüğünde gevşeme ihtimalleri olduğu için derin dondurucuda saklanmaları doğru olmayabilir.

Balık Derin Dondurucu'da Nasıl Saklanır?
Video,

Derin dondurucuda Balık nasıl saklanmalı?

Balık mevsiminde güzel. Mevsiminde tezgahları dolduran balıklar, hem uygun fiyatıyla hem de lezzetiyle sofraların vazgeçilmezi. Her balığın ise en lezzetli olduğu bir dönem var, bu dönemde ucuza alıp, uzun süre boyunca hesaplı bir şekilde saklayarak sofralarınızda balık lezzetini bütün seneye yayabilirsiniz. Balıkları derin dondurucunuza koymadan evvel nasıl hazırlayacağınızı videomuzdan öğrenebilirsiniz.

Balık derin dondurucuda nasıl saklanır?
Derin Dondurucu Rehberi,

Balık derin dondurucuda nasıl saklanır?

Sağlıklı bir yaşamın sırrı, sağlıklı beslenmeden geçer. Sağlıklı beslenmek deyince akla gelen gıdaların başında ise balık gelir. Balık; göz sağlığından beyin gelişimine, kemik ve kas yapısının güçlenmesinden birçok hastalıktan korunmaya kadar birçok konuda yarar sağlar. Bu nedenle uzmanların haftada 1-2 kez balık tüketme önerilerini dikkate almak gerekir.

Fakat balığı tüketmek kadar nasıl tükettiğinizin de önemi vardır. Çabuk bozulabilen bu besini taze almaya özen göstermek ve hemen tüketilmeyecekse doğru koşullarda saklamak önemlidir. Saklama konusunda ise en güvenilir yer derin donduruculardır.

Peki hangi balıkları ne kadar süre ile ve nasıl derin dondurucuda saklayabilirsiniz? Derin dondurucuya koymadan önce, saklama süresince ve sonrasında dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Hangi yöntemleri uygularsanız daha iyi sonuçlar elde edersiniz? Şimdi bu sorulara cevap bulma zamanı.

Balığı Derin Dondurucuya Atmadan Önce Yapılması Gerekenler

Elbette derin dondurucuda saklama süresi dışında, öncesinde yapmanız ve dikkat etmeniz gereken püf noktalar da vardır. Bunlar gıdanızın ne kadar uzun süre bozulmadan duracağını ve çıkardıktan sonra yediğinizde gıdanın taze tadını ne kadar alacağınızı belirler.

İlk olarak en çok akılları karıştıran soruya cevap verelim; balığı ister temizleyerek, ister temizlemeden derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Fakat temizlediğiniz takdirde daha uzun süre muhafaza etme gibi bir avantaj sağlarsınız. Balığın organları daha kısa sürede bozulduğu için bu kısmın aklınızda bulunması yararınıza olacaktır. Bu, balığınızı temizleterek aldığınızda gönül rahatlığı ile derin dondurucunuza koyabileceğiniz anlamına geliyor. Bununla birlikte temizlemek için bir kez başına oturup zaman ayırdığınız balıklarınızı istediğiniz zaman az miktarda veya çok miktarda dilediğiniz gibi dondurucudan çıkarıp yapabilirsiniz.

Balığı dondurucuya koymadan önce dikkat etmeniz gereken başka bir püf nokta ise balığı biraz tuzlamaktır. Böylece tuzladığınız balık diri kalır, tazeliğini daha uzun süre korur.

Farklı zamanlarda kullanmayı düşündüğünüz balıkları porsiyonlara bölerek saklamanızda fayda vardır. Böylece o gün ne kadar balık yenecekse o miktarda balığı çözdürüp geri kalanını dondurucunuzda saklamaya devam edebilirsiniz. Bunun başka bir avantajı ise porsiyonlara bölünmüş balıkların daha kısa sürede çözülebilmesidir. Bu amaçla büyük balıkları da parçalara bölerek saklayabilirsiniz. Derin dondurucuya koymadan önce alüminyum folyo ile sarabilir (uzmanlara göre alüminyum folyonun gıdaya temas etmesi sağlık açısından zararlı olabileceğinden, balıkları önce temiz bir kağıda sarabilirsiniz) veya bir kaba koyabilirsiniz.

Balığı Derin Dondurucuda Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balığı derin dondurucuda saklarken en çok dikkat edilecek nokta hangi balığın kaç derecede ne kadar süre muhafaza edileceğidir. Balığı kısa bir zaman sonra tüketmeyi planlıyorsanız çok düşük derecelerde saklamamak yararınıza olacaktır. Böylece çözdürme işlemi çok uzun bir zaman almaz ve enerjiden de tasarruf etmiş olursunuz. Tabi derin dondurucunuzda sakladığınız diğer gıdaları ne kadar süre saklamayı planladığınızı da hesaba katarak buna karar vermelisiniz.

3 gün içinde tüketmeyi planladığınız balıkları buzdolabınızın +5 oC’lik bölmesinde, iki hafta içerisinde tüketmeyi planladığınız balıkları ise 0 ile 5 oC arasında saklayabilirsiniz. Daha uzun süre ve daha korunaklı olarak balıklarınızı saklamak istediğiniz takdirde devreye derin dondurucuların girmesi artık şart olur. Ortalama -18 oC’lik derin dondurucularda; hamsi, sardalya gibi küçük balıklar 3 ay;  orta büyüklükteki çipura, palamut, lüfer gibi balıklar 5-6 ay; daha büyük balıklar ise 6-8 ay kadar saklanabilir. Daha uzun süre saklanabilmesi için ise -25 oC’lik derin dondurucuların kullanılması gerekir. Böylece ek olarak balıklarınızı birkaç ay daha saklama şansına sahip olabilirsiniz.

Balığı Derin Dondurucudan Çıkardıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başlangıçta porsiyonlara bölerek saklama kuralımıza uyduysanız işiniz çok daha kolay; balığın yiyeceğiniz kadarını çıkarıp buzdolabının normal bölmesinde bekleterek buzlarının çözülmesini beklemelisiniz. Balığı oda sıcaklığında veya herhangi bir ısıtma-pişirme aracında çözdürmemelisiniz. Sonrasında ise mümkünse bekletmeden balığınızı ister buğulama, ister ızgara, ister tavada kızartma olarak yapabilirsiniz.