Browsing Tag

Artan Yemekler

kalmis-yemekler-derin-dondurucu
Derin Dondurucu Rehberi,

Artan yemekler dondurucuda ne kadar süre bozulmadan durabilir?

Derin dondurucular ayrı olarak da, buzdolabının bir bölümü olarak da hemen hemen herkesin evinde yerini alıyor ve birçok açıdan kolaylık sağlıyor. Çiğ yiyecekleri uzun süre muhafaza etme konusunda çoğu kişinin başvurduğu yol olan derin dondurucular, artan pişmiş yemekleri saklama konusunda da kurtarıcı bir araç. Böylece yemek yapmaya zaman ayrılamayan günler için yemekler önceden hazırlanıp saklanabilir ya da fazla gelen yemekler israf edilmek yerine başka bir gün tüketilebilir.

Derin Dondurucu Yemekleri Nasıl Korur?

Yiyeceklerin bozulmasının sebebini ele aldığımızda, bu sorunun cevabını da otomatik olarak vermiş olacağız. Yiyeceklerin bozulmasının sebebi mikroorganizmalardır. Bakteri ve küf mantarları gibi yiyecekleri bozan mikroorganizmaların çoğalması için uygun olan ortam her tür için farklılık gösterse de, genel olarak mikroorganizmaların üremeleri için en uygun ortamı oda sıcaklığı ve su sağlar. Bu sebeple buzdolabına konan yiyecekler daha uzun süre dayanabilir, çünkü bakterilerin çoğalma hızı düşük sıcaklıklarda önemli ölçüde azalır. Derin dondurucuların çok daha düşük sıcaklıklarda yiyecekleri muhafaza etmesi ve bununla beraber bu düşük sıcaklıklarda yiyeceklerin içerdiği suyun sıvı formdan katı forma dönüşmesi sayesinde yemeklerin bozulmadan saklanma süreleri oldukça uzar. İşte derin dondurucuda yiyecekleri koruyabilmemizin ana sebepleri bunlardır.

Hangi Yemekler Derin Dondurucuya Ne Kadar Süre için Konulabilir?

Bu soru çoğu kişinin kafasını karıştırıyor. Fakat sorunun cevabı çok basit: Her şeyi koyabilirsiniz. Uzun süre saklamak istediğiniz her yemeğinizi derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz; çorbalar, sebze yemekleri, pilavlar, makarnalar, hamur işleri, etler, etli yemekler, baklagiller… Aklınıza gelebilecek her yemeği derin dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz. Peki bu uzun süre ile ne kadar zaman kastediliyor? Genel bir süre verecek olursak 3 aya kadar sakladığınız yemekleri tüketebilirsiniz, fakat öncesi ve sonrasında yapılan ufak hatalar, bakteri bulaşması vb. sebeplerden dolayı çok daha az bir süreye inebilir. Bu nedenle riske girmek yerine mümkün olduğunca kısa sürede bu yemekleri tüketmek (örneğin 1-2 hafta içinde), çok daha uzun süre saklamak istediğiniz besinleri ise çiğ olarak saklamak en doğrusu olacaktır.

Bunun dışında özellikle bozulma ve bozulduğunda zarar verme ihtimali daha yüksek olan köfte, etli sebze yemekleri, karnıyarık, etli dolmalar gibi et ve etli yemeklere dikkat etmek gerekir. Etli yemeklerini de 3 aya kadar tüketebilirsiniz fakat etli yemekler, bakteri bulaşma ve çoğalma ihtimali yüksek bir gıda grubuna dahil olduğu için dikkat etmelisiniz.

Sebze yemekleri ise uzun süre beklediğinde bozulmasa bile ilk tadını kaybedebileceğinden uzun süre bekletmek yerine kısa zamanda tüketilmesi mantıklı olan yemeklerdendir.

Yemeklere fazla baharat katmanız, dondurma işlemi sonrası baharat tadının keskinleşmesinden ötürü sizi rahatsız edebilir. Ayrıca baharatlar bakterilerin çoğalması için çok uygun bir ortam yaratır. Bu da sakladığınız gıdanın bozulmadan bekleme süresini kısaltabilir. Bu nedenle saklayacağınız yemeklere fazla baharat koymamaya, koyduğunuz baharatı yemeği yaptıktan sonra değil, yaparken koymaya (kaynama işlemi sırasında bakterilerin bir kısmının ölmesini sağlamak için) özen gösterebilirsiniz.

Yemekleri Derin Dondurucuda Saklamak Size Neler Kazandırır?

Bunu yapmanızın birçok yönden faydasını görebilirsiniz:

  1. O gün yediğiniz yemek fazla gelirse çöpe atıp israf etmek yerine uygun şekilde saklayarak sonraki gün, derin dondurucuda sakladığınız takdirde çok daha uzun süre yiyebilirsiniz. Böylece peş peşe aynı yemeği yemek mecburiyetinde de kalmazsınız.
  2. Yemeğinizi planlı şekilde fazla porsiyonlarda yaparak derin dondurucuya yemeğin bir kısmını koyabilirsiniz. Böylece sürekli yeni yemek yapmaya zaman ayıramıyorsanız birkaç günün yemeğini birden tek seferde yapma şansı bulursunuz. Zamandan tasarruf etmenin yanında daha az uğraşarak harika sofralar hazırlama şansını yakalarsınız.
  3. Her gün yemek yapsanız dahi çeşit yapmak sizi zorlayabilir. Bu durumda bazı yemekleri, aperatif ya da sosları hazırlayıp sürekli kullanmak için derin dondurucuda saklayıp aylar boyunca dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
  4. Her gün taze ekmek almaya gitmek zor mu geliyor? Veya ne kadar ekmek tüketeceğinizi tahmin edemeyip bazen çok, bazen az mı alıyorsunuz? Hiç dert etmeyin, korkmadan ekmeğinizi alın ve fazla gelen ekmeğinizi derin dondurucuda saklayın.

Derin Dondurucuda Yemek Saklarken Uymanız Gereken Altın Kurallar

Elbette derin dondurucuda yemeklerinizi saklamanız her açıdan size çok şey kazandırır. Fakat bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktalara uyduğunuz takdirde içiniz rahat şekilde derin dondurucuda yemeklerinizi saklayabilirsiniz.

1. Derin Dondurucuya Gıda Koymadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Daha önce de söylediğimiz gibi çoğu bakterinin üremesi için en uygun sıcaklık oda sıcaklığıdır. Fakat çok sıcak gıdalar da nemin fazla olmasına sebebiyet vereceğinden bu şekilde derin dondurucuya koymak da mantıklı bir hareket olmayacaktır. Bu nedenle yemeği oda sıcaklığına yakın bir sıcaklığa gelir gelmez bekletmeden derin dondurucuya koymanız en doğrusu olacaktır.

2. Gıdaları Derin Dondurucuya Koyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Derin dondurucunun yemekleri uzun süre taze tutmasının sebeplerinden birinin içerdiği suyu dondurması olduğunu söylemiştik. İşte bunun üzerinden yola çıkıldığında; yemeklerinizi büyük miktarlarda saklama kabı ya da poşetlere koymak yerine ufak parçalara bölerek koymanızın daha iyi olacağını söyleyebiliriz. Böylece daha verimli şekilde soğutma işlemi gerçekleşmiş olur.

3. Yemeği Çözdürme Aşaması ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Yemeğinizi parça parça koymanızın en önemli yararını aslında bu aşamada göreceksiniz. Küçük parçalara ayrılmış yemekleriniz çok daha kısa sürede çözülecek. Burada dikkat etmeniz gereken farklı bir nokta ise çözme işlemini yapacağınız yer. Gıdaları oda sıcaklığında bir yere çıkarıp çözülmesini beklemek yerine buzdolabında çözülmesini beklemek yapacağınız en önemli adım olacak.

Buzdolabında çözüldükten sonra ise bekletmeden fırın veya tencerenizde ısıtmalı ve soğumadan tüketmelisiniz. Unutmayın, ikinci ısıtmadan sonra bozulma ihtimali de çok yüksek.

Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde içiniz rahat bir şekilde gıdaları derin dondurucuda saklama kolaylığının tadını çıkarabilirsiniz, afiyet olsun.